
dr hab. Tomasz Aleksandrowicz, prof. WSPol

ppłk rez. dr inż. Tomasz Białek

dr hab. Jacek Bil, prof. WAT
Dr hab. nauk o bezpieczeństwie, profesor WAT, Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarzadzania Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Właściciel firmy JB Safety&Consulting Jacek Bil - prowadzącej m. in. szkolenia antykorupcyjne z zakresu przeciwdziałania i eliminowania zjawisk korupcyjnych w organizacjach publicznych oraz w przedsiębiorstwach o kapitale prywatnym. Firma zajmuje się także prowadzeniem doradztwa antykorupcyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem budowania systemu antykorupcyjnego w przedsiębiorstwach oraz prowadzi dochodzenia w sprawach o korupcję w oparciu o uprawnienia wynikające z art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001r. o usługach detektywistycznych.
Laureat I nagrody Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego na najlepszą pracę o korupcji.
Autor prac zwartych i artykułów naukowych z zakresu bezpieczeństwa i obronności państwa, w tym poświęconych problematyce korupcyjnej

dr hab. Robert Borkowski, prof. KAAFM
Dr hab., profesor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował także w Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w Uniwersytecie Śląskim. W pracy badawczej zajmuje się problematyką fundamentalizmu religijnego i terroryzmu, psychologii terroryzmu, prewencji antyterrorystycznej oraz ratownictwa. Autor książek: „Terroryzm ponowoczesny – studium z antropologii polityki” (trzy wydania), „Cywilizacja - Technika – Ekologia”, „Fundamenty Europy”, pod jego red. „Konflikty współczesnego świata. T I-II”, „Agresja i przemoc”, „Tolerancja i Nietolerancja”, „Globalopolis”, „Bogactwo i Bieda”, „Praca i bezczynność”, „Moralność i Niemoralność”, „Czy zmierzch terroryzmu? Case studies i wnioski dla Polski”. Przez kilkanaście lat wykonywał także zawód dziennikarza prasowego. Stypendysta Departamentu Stanu USA, członek Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem, redaktor tematyczny kwartalnika „Bezpieczeństwo. Teoria i Praktyka”. Promotor prac dyplomowych w naukach o bezpieczeństwie, politologii oraz socjologii. Przewodniczący Podkomisji Ratownictwa Narciarskiego KTN ZG PTTK, przewodniczący Komisji ds. Innowacji Technicznych i Technologicznych w Ratownictwie Śląskiego WOPR, odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla ratownictwa.

Grzegorz Broda, API Smart
Wprowadzał na rynek polski nowe rozwiązania, wielokrotnie brał udział w komercjalizacji wytworzonych przez swoja firmę produktów. Posiada ekspercką wiedzę w zakresie budowy zaawansowanych rozwiązań systemów bezpieczeństwa i Data Center oraz „systemów lotniskowych”.
Założyciel firmy API SMART, inżynierskiej i eksperckiej spółki wyspecjalizowanej w zakresie zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej. Przez lata swojej działalności poszukuje nowych możliwości i technologii w obszarze bezpieczeństwa. Prowadzi procesy wdrożenia projektów z zakresu ochrony peryferyjnej, tworzenia wysokopoziomowych systemów PSIM oraz zarządza interdyscyplinarnymi projektami integracyjnymi. Nieustannie rozwija swoje kompetencje w tworzeniu unikalnych rozwiązań – takich jak transportowalne archiwa danych krytycznych („pen drive” – na kółkach).

Mariusz Busiło
W latach 2005 – 2006 ukończył aplikację legislacyjną przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Realizował projekty dla sektora prywatnego i administracji publicznej, w Polsce i za granicą.
W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zajmował się prawnymi aspektami procesu koncesyjnego oraz regulacji nadawców.
W latach 2003 – 2006 zajmował się legislacją w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (wcześniej Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty).
Przez sześć lat (X. 2006 – X. 2012) pracował na stanowisku wicedyrektora Departamentu Zarządzania Częstotliwościami, gdzie odpowiadał za prawno-proceduralne aspekty gospodarki widmem częstotliwości radiowych.
Posiada szerokie doświadczenie w pracach polskich i zagranicznych grup roboczych zajmujących się łącznością bezprzewodową, w tym Komisji Europejskiej, Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji (CEPT) oraz Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). Brał udział w całym spektrum prac legislacyjnych, m.in. nad projektami ustaw i rozporządzeń z obszaru telekomunikacji, mediów i sektora technologii informacyjno – komunikacyjnych (ICT).
Od XI.2012 r. doradza przedsiębiorstwom z branży telekomunikacji, mediów i IT i bierze aktywny udział w pracach PIIT oraz KIGEiT.
Mariusz jest członkiem Rady Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji z ramienia Sekcji Ochrony Własności Intelektualnej. Zajmuje się edukacją i propagowaniem wiedzy, uczestnicząc jako prelegent na licznych konferencjach w kraju i za granicą.
Biegle posługuje się językiem angielskim. Jest krótkofalowcem (SP5ITI).

płk dr inż. Mariusz CHMIELEWSKI
pełni funkcje Zastępcy Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i kieruje działalnością Pionu IT w NCBC. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dziekana Wydziału Cybernetyki WAT wspierając kreowanie kierunków kształcenia i badań z zakresu cyberbezpieczeństwa i informatyki w resorcie obrony narodowej.
W 2003 jako prymus WAT rozpoczął badania i kształcenie z zakresu wspomagania dowodzenia, symulacji komputerowej i zastosowania metod sztucznej inteligencji na Wydziale Cybernetyki WAT. W 2012 obronił z wyróżnieniem prace doktorską z zakresu zastosowania metod sztucznej inteligencji i analizy semantyki w identyfikacji sytuacji kryzysowych..
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród przyznanych za osiągnięcia naukowe i wynalazcze na arenie międzynarodowej w dziedzinie biomedycyny i wspomagania dowodzenia. Mentor technologiczny i naukowy wielu zespołów pracowników i studentów RON w konkursach technologicznych ImagineCup, Cyber 9/12 oraz hackatonów. Od 2018 jest reprezentantem Ministerstwa Obrony Narodowej RP w Europejskiej Agencji Obrony jako CAPTECH grupy roboczej Modelling & Simulation.

ppłk SOP dr Jarosław Cymerski
Od 26 lat jest funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, obecnie Służby Ochrony Państwa w stopniu podpułkownika. Pracownik naukowy na stanowisku adiunkta Wydziału Humanistycznego Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się na dwóch obszarach. Pierwszy dotyczy problematyki związanej z funkcjonowaniem podmiotów systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej realizujących zadania w obszarze przeciwdziałania terroryzmowi i zwalczania go. W tym obszarze misją jest poszukiwanie praktycznych rozwiązań w zakresie profesjonalnego funkcjonowania formacji zapewniających ochronę przedstawicielom organów władzy. Drugi obszar poświęcony jest problematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób prawych i jednostek posiadających zdolność prawną. Jego misją jest poszukiwanie rozwiązań organizacyjnych w zakresie szacowania ryzyka i tworzenia skutecznej polityki bezpieczeństwa organizacji. Członek Rady Naukowo-Technicznej Ministra Spraw Wewnętrznych opiniującej propozycje projektów naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych z obszaru „Bezpieczeństwo i Obronność” realizowanych na rzecz formacji nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Radosław Drążkiewicz, Dussmann

dr hab. Ireneusz Teodor Dziubek

dr Łukasz Foryś

dr Agata Furgała

dr hab. Aleksandra Gasztold, Prof. UW

Piotr Gawliczek, dyrektor NATO DEEP eAcademy, dr hab. prof. UWM w Olsztynie
W sferze zainteresowań naukowych znajdują się kwestie interakcji cywilizacyjnych, zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji, a także istota e-learningu, komunikacji strategicznej oraz mediów społecznościowych. Jest autorem licznych monografii, artykułów, recenzji dot. wspomnianych obszarów, zarówno w języku polskim, jak językach obcych. Jest członkiem rad wydawniczych zagranicznych czasopism naukowych oraz międzynarodowych gremiów zajmujących się kwestiami kształcenia zdalnego. Jest autorem koncepcji e-learningowych, dot. uczelni polskich oraz liderem podmiotów NATO, związanych z wdrażaniem kompleksowych rozwiązań sfery kształcenia zdalnego dla krajów partnerskich Sojuszu, m.in.: Armenii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Tunezji oraz Ukrainy. Kierował kilkudziesięcioma zespołami zadaniowymi NATO. Dyrektor NATO DEEP eAcademy (od 2020 roku). Doktor honoris causa Uniwersytetu Obrony Narodowej Ukrainy z Kijowa (2020 rok). Jego pasją są języki obce oraz Nordic Walking.

dr Magdalena El Ghamari

prof. Kuba Jałoszyński

mgr inż. Jarosław Jaźwiński, DFE Security

dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz

Łukasz Kanarek, ROGER

Łukasz Kominek

Grzegorz Kosik, NEDAP
W firmie Nedap od 2015 roku, jako Regional Channel Partner Manager odpowiada za zarządzanie oraz rozwój kanału partnerskiego w Polsce oraz Europie Wschodniej. Przed dołączeniem do polskiego zespołu Nedap pracował w firmie Verint Systems, jako Regional Presales Manager wspierając klientów na rynku CEE. Od 15 lat związany z branżą IT oraz security, absolwent Informatyki oraz certyfikowany Project Manager.

ppłk rez. Robert Kośla
Od 2010 członek Rady Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Od 2020 członek Rady Konsultacyjnej przy Morskim Centrum Cyberbezpieczeństwa – Think Tank-u w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

mgr Marcin Kożuszek

dr inż. Marian Kryłowicz

ppłk rez. dr inż. Marcin Lipka

Krzysztof Łęcki – Polska Izba Ochrony

dr Bartosz Maziarz

dr inż. Mieczysław Jan Magierski

Piotr Mazurek
Działalność w samorządzie rozpoczął w 1998 r. jako radny dzielnicy Warszawa-Żoliborz, pełniąc funkcje przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, a następnie przewodniczącego Komisji Finansów. Od 2002 r. jako radny dzielnicy Warszawa-Bielany był przewodniczącym Komisji Skarbu i Działalności Publicznej. Od 2006 r. do chwili obecnej jest radnym m.st. Warszawy, pełniąc od dwóch kadencji funkcję przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Drugą kadencję jest również członkiem Rady Społecznej Szpitala Bielańskiego.

dr Krzysztof Malesa

Vadym Melnyk, Dronehub

prof. Andrzej Misiuk

płk dr hab. Szymon MITKOW

Adam Morawski
Absolwent studiów magisterskich na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie Exucitive Master of Business Administration (MBA) w Collegium Humanum – Szkole Głównej Menadżerskiej w Warszawie oraz z zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Specjalizuje się w tematyce związanej z bezpieczeństwem publicznym, procesem szkolenia w służbach. Posiada duże doświadczenie zawodowe w wystąpieniach publicznych pełniąc wieloletnią funkcję rzecznika prasowego, ponadto bardzo dobrze spełnia się w prowadzeniu i organizacji uroczystości państwowych, patriotycznych i religijnych.
Ukończył szereg specjalistycznych kursów i szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa, szkolenia, kontaktów z mediami.
Zapalony miłośnik aktywności fizycznej, wielokrotnie rywalizował w zawodach w wielu dyscyplinach sportowych. Mieszka na Warszawskim Wilanowie, żonaty, dwójka dzieci.

dr Kamil Mroczka

Andrzej Olczak
Od 2013 roku zawodowo związany z Atman Sp. z o. o. Zespoły, którymi kieruje skupiają się głównie na utrzymaniu ciągłości działania usług kolokacji, gwarantując dostępność oraz bezpieczeństwo danych przez 365 dni w roku. Odpowiedzialność działu utrzymania obejmuje także zarządzanie systemem BMS/SCADA oraz obsługę klientów odwiedzających centrum danych.
Andrzej jest autorem licznych zmian i usprawnień, które optymalizują procesy operacyjne w działaniach zespołów utrzymaniowych. Od 2018 roku bezpośrednio zaangażowany w prace sekcji odpowiedzialnej za przeprowadzenie certyfikacji EPI-DCOS w centrach danych Atman oraz pomyślne przedłużenie certyfikacji na kolejne lata.

Błażej Ożga, NEDAP
Czynnie działający w branży security od ponad 17 lat, nie tylko jako specjalista lecz również jako autor kilku innowacyjnych rozwiązań.
W firmie Nedap Security Management odpowiedzialny za rozwój biznesu w Polsce poprzez budowanie kanału wsparcia dla projektantów i klientów końcowych.

dr Paweł Pajorski

dr Bogumiła Pawlaczyk

Marek Pilewski

dr hab. Juliusz Piwowarski, prof. WSBPil Apeiron
Pasje, jakie autor posiada poza zainteresowaniami naukowymi, zaowocowały uprawnieniami instruktora strzelectwa, karate, kick-boxingu i combat ju-jitsu. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauk o Bezpieczeństwie, International Martial Arts and Combat Sports Scientific Society, a także Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych oraz wielokrotnym uczestnikiem Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata All Style Karate. Zdobył m.in. tytuł Mistrza Świata All Style Karate w 2006 r.
Pod koniec lat 80. był instruktorem walki wręcz specjalnych jednostek policji (ekspertem cywilnym), w tym kompanii antyterrorystycznej w Krakowie. Jest autorem dwóch monografii wydanych za granicą, trzynastu monografii wydanych w kraju oraz około stu artykułów naukowych.
Poza naukami o bezpieczeństwie interesuje się m.in. psychologią społeczną, socjologią, prakseologią. Z zagadnień prakseologicznych najistotniejsze są dla niego rozwiązania dotyczące walki wręcz, kontrterroryzmu, pożarnictwa i zarządzania
kryzysowego.

Marcin Pyclik

Bartosz Rapp, RCS

dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz

Prof. dr hab. inż. Piotr Sienkiewicz

dr inż. Witold Skomra
Witold Skomra to były strażak – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Akademii Obrony Narodowej.

mgr inż. Renata Skowrońska, Dussmann Polska
Utalentowana inżynier młodego pokolenia. Od początku swojej kariery związana z branżą FM, ze szczególnym akcentem na Hard Services. Pomysłodawczyni i autorka wielu narzędzi kalkulacyjnych oraz instrukcji dotyczących optymalnych wizji lokalnych. Inicjatorka standardów procesów przetargowych i propagatorka programu „Bezpieczny budynek”. Zwolenniczka wskaźników KPI i mierzenia w zarządzaniu obiektem w celu zwiększenia produktywności i usprawnienia działania obiektu. W swojej karierze wyceniała, wizytowała i ustalała wskaźniki KPI w około 100 obiektach. Doradca branżowy w zakresie oceny ryzyka i optymalizacji Technicznej Obsługi Obiektów. Liderka handlowo-techniczna dużych międzynarodowych kontraktów.

dr hab. Urszula Soler

Joanna Skwarek

mjr rez. dr inż. Jarosław Stelmach

płk mgr inż. Tomasz STELMACH, Szef Połączonego Centrum Operacyjnego Zarządu Operacyjnego J3 Dowództwa Operacyjnego RSZ w Warszawie
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej, Wydziału Elektroniki w specjalności systemy łączności, którą ukończył w 1999 r. Ukończył podyplomowe studia bezpieczeństwa informacyjnego (2006) oraz zarządzania kryzysowego (2015) w Akademii Obrony Narodowej. Dodatkowo, w ramach doskonalenia zawodowego, ukończył szereg kursów krajowych i zagranicznych, m. in.: zarządzanie kryzysowe (2014) w Akademii Marynarki Wojennej, NATO Crisis Management Course (2017) i NATO Civil-Military Interaction CMI/CIMIC Orientation Course (2018) w NATO School Oberammergau w Niemczech, Common Security Defence Policy Foundation Training Course (2019) w Kwaterze Głównej UE w Belgii.
Legitymuje się 28 letnim stażem zawodowej służby wojskowej, podczas której zajmował liczne stanowiska w zakresie metrologicznego wsparcia Sił Zbrojnych RP oraz operacyjno-sztabowe w Dowództwie Operacyjnym RSZ. Wziął czynny udział w dwóch misjach bojowych w Polskim Kontyngencie Wojskowej w Islamskiej Republice Afganistanu (2009/2010 i 2012/2013).
W 2014 roku, po przejęciu przez Dowództwo Operacyjne RSZ funkcji Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej (DO RSZ/CZK MON) bezpośrednio związany z zarządzaniem kryzysowym resortu obrony narodowej, najpierw jako starszy specjalista (2014-2017), potem jako Szef Oddziału Reagowania Kryzysowego i Współdziałania z Układem Pozamilitarnym, następnie jako Szef Oddziału Zarządzania Kryzysowego (2018-2022) a obecnie Szef Połączonego Centrum Operacyjnego, w którym jednym z trzech obszarów odpowiedzialności jest nadal zarządzanie kryzysowe.
W jego kompetencjach pozostawało i częściowo nadal pozostaje:
• utrzymywanie zdolności Zespołów Zarządzania Kryzysowego DO RSZ, opracowanie decyzji MON ws. powoływania Wojskowych Zgrupowań Zadaniowych, dowodzenie
i koordynacja przydzielonymi zgrupowaniami,
• utrzymywanie zapasowego punktu kontaktowego dla NATO, w ramach systemu PL NS NOAN, dla implementowania środków kryzysowych NATO,
• współdziałanie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa celem wymiany informacji podczas zwalczania sytuacji kryzysowych,
• aktualizowanie Planu Zarządzania Kryzysowego resortu Obrony Narodowej nie rzadziej niż raz na 2 lata,
• udział w procesie planowania oraz praktyczna realizacja ćwiczeń zarządzania kryzysowego serii CMX, organizowanych przez Kwaterę Główną NATO,
• planowanie i praktyczna realizacja ćwiczeń taktyczno-specjalnych z zakresu reagowania kryzysowego na zagrożenia terrorystyczne na morzu serii KAPER z udziałem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (KGP, KWP, KG SG, MOSG), Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Urzędy Morskie), Ministerstwa Sprawiedliwości, Urzędów Wojewódzkich: Pomorskiego i Zachodniopomorskiego oraz Centrum Antyterrorystycznego ABW.
Okres służby w zarządzaniu kryzysowym zaowocował rozpatrzeniem 589 wniosków wojewodów o wsparcie układu pozamilitarnego przez pododdziały Sił Zbrojnych RP, z których do ponad 80% z nich skierowano łącznie 22500 żołnierzy a także ponad 6000 jednostek sprzętowych.

dr Michał Stępiński
insp. dr hab. Jarosław Struniawski, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
• kierownik projektu ,,Symulator śmigłowca dla Lotnictwa Policyjnego”;
• wykonawca projektu „Mobilny Punkt Dystrybucyjny Infrastruktury ,,Teleinformatycznej (MPDIT)”.
Aktywnie uczestniczy w szkoleniu kadr administracji publicznej szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego i krajowego, w tym kadr dowódczych i wykonawczych Policji, PSP, SG i SOP. Jest autorem bądź współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz 5 monografii z dyscypliny nauk o bezpieczeństwie, przede wszystkim o tematyce bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze masowym, dowodzenia i pracy sztabowej, zarządzania kryzysowego oraz nowoczesnych technologii w bezpieczeństwie. Na szczególną uwagę zasługuje publikacje monograficzne:
• ,,Dowodzenie w trakcie operacji policyjnych w zakresie imprez masowych
• i zgromadzeń publicznych”, wyd. WSPol, Szczytno 2014;
• ,,Sztaby w Policji. Organizacja i funkcjonowanie”, wyd. WSPol, Szczytno 2017;
• ,,Bezpieczeństwo zorganizowanych zbiorowości społecznych”, wyd. WSPol, Szczytno 2018.
Obecnie jest przewodniczącym stałego zespołu opiniodawczego do spraw naukowych WSPol i przewodniczącym komisji ds. weryfikacji efektów uczenia się oraz przewodniczącym zespołu WSPol monitorującego systemy kształcenia krajowych i zagranicznych formacji bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Prof. dr hab. inż. Tadeusz SZCZUREK

Piotr Szufnara, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

dr Krzysztof Szwarc

Anna Twardowska, NEDAP
Ukończyła Politechnikę Poznańską na wydziale Informatyki i Zarządzania. Absolwentka studiów MBA - Georgia State University w Atlancie i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Początkowo związana z branżą IT, następnie zdobywała doświadczenie w branży Security z specjalizacją w rozwiązaniach wizyjnych systemów zabezpieczeń technicznych. Od 2014 związana z Nedap Security Managment producenta systemu kontroli dostępu AEOS. Linked.in: https://www.linkedin.com/in/annatwardowska/

dr hab. Agata Tyburska, prof. WSPol

Kamil Wilde
W 2009 r. ukończył aplikację legislacyjną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 4 września 2017 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa Urzędu Transportu Kolejowego przez Prezesa Rady Ministrów.
Zajmuje się sprawami bezpieczeństwa ruchu kolejowego, podnoszeniem standardów bezpieczeństwa w transporcie kolejowym oraz współpracą z europejskimi instytucjami w tym zakresie. Jest również Przewodniczącym Grupy Użytkowników ERTMS powołanej przez Prezesa UTK.

dr Wojciech Wróblewski
