
Beata Janowczyk
RCB
Beata Janowczyk – Zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Nadzoruje merytoryczne wydziały Centrum: Oceny Ryzyka i Planowania, Ochrony Infrastruktury Krytycznej oraz Współpracy Międzynarodowej.
Wcześniej doradca w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w zakresie m.in. bezpieczeństwa narodowego, oceny ryzyka i zarządzania nim, współpracy cywilno-wojskowej oraz wykorzystywania innowacyjnych technologii. Jako wieloletni Szef Wydziału Oceny Ryzyka i Planowania w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, była odpowiedzialna za przygotowanie strategicznych dokumentów z obszaru planowania cywilnego, w tym Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego oraz Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego oraz wdrożenie w Polsce Instrukcji Systemu Reagowania Kryzysowego NATO na poziomie krajowym.
Jako ekspert międzynarodowy, współpracuje m.in. z Komisją Europejską, Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Ograniczenia Ryzyka Katastrof, Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju czy Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego. Reprezentuje Polskę w ramach Sieci Dyrektorów Generalnych Europejskich Centrów Zarządzania Kryzysowego.
Pełni funkcję Krajowego punktu kontaktowego dla ONZ ds. wdrażania Ramowego Programu Działań z Sendai na lata 2015-2030 w sprawie ograniczenia ryzyka katastrof. Przyczyniła się do realizacji przez Polskę wielu istotnych inicjatyw związanych z budowaniem odporności na katastrofy.
Od lat dzieła na rzecz popularyzacji wykorzystania nowoczesnych technologii w administracji państwowej. Była jednym z inicjatorów stworzenia w Polsce systemu geoinformacyjnego na potrzeby wsparcia systemu zarządzania kryzysowego. Aktualnie jest koordynatora utrzymania i rozwoju systemu GISBN „Bezpieczeństwo narodowe”, którego celem jest budowania świadomości sytuacyjnej w obszarze zagrożeń istotnych dla bezpieczeństwa narodowego.
W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa pracuje od ponad 13 lat. Wcześniej pełniła funkcję eksperta ds. ochrony przeciwpowodziowej w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwie Środowiska. Ukończyła studia z zakresu inżynierii środowiska. Uczestniczyła w realizacji licznych projektów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, z zakresu bezpieczeństwa narodowego, w tym zarządzania ryzykiem oraz ochrony przeciwpowodziowej.

prof. dr hab.
Marian Cieślarczyk
WAT
prof. dr hab. Marian Cieslarczyk
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Pracownik Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności w Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Wcześniej pracownik AON w Rembertowie i UPH w Siedlcach. Współzałożyciel i wieloletni dyrektor Transdyscyplinarnego Centrum Badania Problemów Bezpieczeństwa w UPH, oraz kierownik Zakładu Metodologii i Kultury Bezpieczeństwa w tej uczelni. Wieloletni redaktor naczelny czasopisma Kultura bezpieczeństwa. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie.
Ważniejsze publikacje, to: Metody, techniki i narzędzia badawcze oraz elementy statystyki stosowane w pracach magisterskich i doktorskich, AON Warszawa 2003; Kultura organizacyjna w Siłach Zbrojnych, AON Warszawa 2003 (współautor E.Pomykała); Kultura bezpieczeństwa i obronności, AP, Siedlce 2006; Teoretyczne i metodologiczne podstawy badania problemów bezpieczeństwa i obronności państwa, UPH Siedlce 2011; Czynnik X. Morale w życiu osobistym, w działalności społecznej i zawodowej, Diffin Warszawa 2019 (współautor A. Kołodziejczyk), Kultura bezpieczeństwa młodzieży akademickiej w kontekście zrównoważonego rozwoju, UPH Siedlce 2021 (współautorki: A.Filipek, D.Krzewniak); Znaczenie kultury bezpieczeństwa w procesach logistycznych. Na przykładzie pandemii covid-19 i innych elementów kaskadowej sytuacji kryzysowej, WAT Warszawa 2022.

prof. dr hab.
Andrzej Glen
US
prof. dr hab. Andrzej Glen
Uniwersytet w Siedlcach
Prof. dr hab. inż. Andrzej Glen zajmuje stanowisko profesora w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie w Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach. Stopień doktora nauk wojskowych uzyskał w Akademii Obrony Narodowej w 1996 r., tytuł rozprawy „Obrona przeciwlotnicza ogólnowojskowego związku operacyjnego w pogotowiu operacyjnym”, a doktora habilitowanego w 2004 r., tytuł rozprawy „Kontrola przestrzeni powietrznej wojsk lądowych”. W grudniu 2014 r. Prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk społecznych. Wypromował 7 doktorów nauk wojskowych i nauk o bezpieczeństwie. Pełnił, między innymi, funkcje prodziekana ds. naukowych Wydziału bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej i prorektora ds. naukowych tej uczelni. Brał udział w licznych projektach badawczych finansowanych przez MNiSW oraz NCBiR, w tym w latach 2009-2012 kierował projektem finansowanym przez NCBiR nt. „Model organizacji systemu reagowania państwa na zagrożenia terroryzmem lotniczym”.
Jest autorem i współautorem monografii, artykułów naukowych i popularno-naukowych z zakresu podstaw poznawczych, w tym metodologii badań bezpieczeństwa, bezpieczeństwa powietrznego państwa i terroryzmu lotniczego.
Pełnił funkcje przewodniczącego i członka komitetów naukowych, programowych i organizacyjnych licznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Przewodniczył w latach 2011-2015 Komitetowi Naukowemu Zeszytów Naukowych Akademii Obrony Narodowej.
Od 2016 r. jest członkiem Rady Wydziału Humanistycznego, a od 2019 członkiem Rady Dyscypliny Nauk o Bezpieczeństwie UPH. W 2017 r. został wybrany na funkcję prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie. W 2019 r. został członkiem Rady Naukowej Zeszytów Naukowych Akademii Pożarniczej ISSN 0239-5223
Zainteresowania naukowe:
- filozofia nauki, w tym proces poznania, aksjologia, ontologia, epistemologia i metodologia w badaniach bezpieczeństwa,
- szeroko rozumiane bezpieczeństwo powietrzne państwa, a w nim: obrona powietrzna, kontrola przestrzeni powietrznej, zarządzanie ruchem lotniczym,
- terroryzm, w tym terroryzm lotniczy.
Najważniejsze publikacje:
- Odrębność nauk o bezpieczeństwie w dziedzinie nauk społecznych, w: Nauki o bezpieczeństwie: poszukiwanie podstaw (R. Szpyra red. Nauk.), Wyd. ASzWoj, Warszawa 2022
- Podstawy poznania bezpieczeństwa podmiotu. Aksjologia, ontologia, epistemologia, metodologia, Wyd. Nauk. UPH, Siedlce 2021, ISBN 978-83-66541-86-3,
- WTC 11 września 2001 r. – refleksje przeciwlotnicze, etyczne I organizacyjne w: Terroryzm i antyterroryzm w opiniach ekspertów w XX rocznicę zamachów na WTC i Pentagon, (red, nauk. J. Stelmach), Difin, Warszawa 2021,
- Paradigms of Cognition in Security Sciences , Internal Security. - Vol. 12, nr 1 (2020), ISSN 2080-5268
- Wartości bezpieczeństwa podmiotu, De Securitate et Defensione. O Bezpieczeństwie i Obronności. - Nr 1 (6) (2020), ISSN 2450-5005
- Jednoczenie wiedzy w naukach o bezpieczeństwie (red. nauk. Andrzej Glen);Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, 2020. - ISBN 978-83-66541-12-2
- Pojmowanie wyzwań, zagrożeń i ryzyka w bezpieczeństwie państwa, „BiTP” Vol. 49 Issue 1, 2018.(artykuł naukowy)
- Granice materialne i formalne nauk o bezpieczeństwie [w:] Granice tożsamości nauk o bezpieczeństwie. Perspektywa materialna i formalna, T. Kośmider, W. Kitler (red.nauk.), Difin, Warszawa 2017 (rozdział w monografii).
- Terroryzm lotniczy. Istota zjawiska, organizacja przeciwdziałania, Wyd. AON, Warszawa 2014 (monografia).
- Podstawy poznawcze bezpieczeństwa powietrznego państwa, Wyd. AON, Warszawa 2013 (monografia).
- Key Challenges and Threats to National Security: the Polish Perspective, The Quarterly Journal Vol. XI:, No2, Year 2012 (artykuł naukowy).

prof. dr hab.
István Hoffman
UB
prof. dr hab. István Hoffman
Eötvös Loránd, University Budapest
Prof. Dr. hab. István Hoffman jest starszym pracownikiem naukowym w Centrum Nauk Społecznych HUN-REN (Budapeszt, Węgry), Instytutem Studiów Prawnych, profesorem na Wydziale Prawa Administracyjnego, Uniwersytetu Eötvösa Loránda (Budapeszt, Węgry), Wydziału Prawa i profesorem uniwersyteckim , Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (Lublin, Polska), Wydział Prawa i Administracji, Katedra Międzynarodowego Prawa Publicznego.
Prof. dr. habil. István Hoffman is a Senior Research Fellow of the HUN-REN Centre for Social Sciences (Budapest, Hungary), Institute for Legal Studies Professor of the Department of Administrative Law, Eötvös Loránd University (Budapest, Hungary), Faculty of Law and Professor of University, Maria Curie-Skłodowska University (Lublin, Poland), Faculty of Law and Administration, Department of Public International Law.

prof. dr hab.
Kuba Jałoszyński
APwSz
prof. dr hab. Kuba Jałoszyński
Akademia Policji w Szczytnie
Profesor nauk społecznych (2012 rok), twórca koncepcji utworzenia centralnego pododdziału antyterrorystycznego Policji, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do jego utworzenia (2002 rok), doradca Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ds. terroryzmu, sekretarz Międzyresortowego Zespołu ds. Zagrożeń Terrorystycznych, kierownik Stałej Grupy Eksperckiej przy tym Zespole (2006/2007 rok), nauczyciel akademicki (profesor zwyczajny) w Akademii Policji w Szczytnie. Od ponad 30 lat zajmuje się problematyką związaną z walką i przeciwdziałaniem zagrożeniom terrorystycznym. Przez 23 lata służył w warszawskim pododdziale antyterrorystycznym, w tym przez 9 lat jako jego dowódca.

prof. dr hab. inż.
Waldemar Kitler
ASzWoj
prof. dr hab. inż. Waldemar Kitler
Akademia Sztuki Wojennej
Profesor nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie (2013 rok). W działalności naukowej zajmuje się teorią i dogmatyką bezpieczeństwa narodowego, w tym m.in. aspektami prawno-administracyjnymi i systemowymi organizacji bezpieczeństwa narodowego, obrony narodowej i zarządzania kryzysowego. Jego doświadczenie zawodowe, obejmuje pracę w uczelniach wyższych i administracji centralnej. Do najważniejszych doświadczeń praktycznych należy zaliczyć pracę w Departamencie Systemu Obronnego MON, Urzędzie Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności oraz Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Jako wieloletni pracownik Akademii Obrony Narodowej a potem Akademii Sztuki Wojennej współtworzył i kierował Katedrą Prawa, pełnił obowiązki prodziekana ds. naukowych, był kierownikiem Katedry Prawa Bezpieczeństwa Narodowego, dyrektorem Instytutu Prawa i Administracji Obronnej. Od 2018 roku do października 2023 r. kierował Instytutem Bezpieczeństwa Państwa. Jednym z jego liczących się osiągnięć naukowych było kierowanie projektem finansowanym przez NCBiR pt. „System Bezpieczeństwa Narodowego RP”, realizowanym przez konsorcjum naukowe składające się z czterech uczelni wyższych i jednego przedsiębiorcy, liczącym około 150 pracowników naukowych i ekspertów ze świata praktyki oraz administracji publicznej. Dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 270 publikacji. Profesor jest prezesem ZG Towarzystwa Wiedzy Obronnej.

prof. dr hab. inż.
Tadeusz Szczurek
WAT
prof. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszwie
Generał brygady – podczas długoletniej służby wojskowej zajmował szereg stanowisk w jednostkach wojskowych i instytucjach centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym stanowisko Szefa Logistyki Urzędu MON i prorektora ds. wojskowych WAT. W kadencji 2016-2020 pełnił funkcję Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej. Po odejściu do rezerwy pracuje w tejże uczelni jako nauczyciel akademicki na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych uzyskał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Stopień naukowy doktora habilitowanego nadała mu Rada Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w dyscyplinie „nauki o bezpieczeństwie”. Tytuł profesora nauk społecznych otrzymał postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2019 roku. Jest autorem lub redaktorem naukowym kilkunastu monografii i ponad siedemdziesięciu innych publikacji, w których porusza zagadnienia związane z zarządzaniem kryzysowym, ochroną infrastruktury krytycznej oraz istotą zagrożeń. W obszarze zagrożeń militarnych, szczególną uwagę poświęca genezie konfliktów zbrojnych. W zagrożeniach niemilitarnych – awariom technicznym i klęskom żywiołowym. Jest twórcą nowej grupy zagrożeń, nazywanych umownie „paramilitarnymi”, do których zaliczył terroryzm z użyciem środków militarnych. W badaniach nad tymi zagrożeniami szczególną uwagę poświęca analizie możliwości wykorzystania Broni Masowego Rażenia przez organizacje terrorystyczne.

prof. dr hab.
Waldemar Zubrzycki
APwSz
prof. dr hab. Waldemar Zubrzycki
Akademia Policji w Szczytnie
Emerytowany policjant, m. in. pełnomocnik komendanta głównego Policji do utworzenia Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP i jego pierwszy dyrektor. Członek grupy ATLAS, zrzeszającej dowódców centralnych policyjnych jednostek antyterrorystycznych krajów Unii Europejskiej. Naczelnik Wydziału do Spraw Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA; Radca Ministra w Departamencie Analiz i Nadzoru MSWiA; Sekretarz Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych; Kierownik Stałej Grupy Eksperckiej w zakresie rozpoznawania, przeciwdziałania i zwalczania terroryzmu; Zastępca Kierownika Zespołu Zadaniowego do Opracowania Szczegółowych Założeń do Projektu Ustawy o Rozpoznawaniu, Przeciwdziałaniu i Zwalczaniu Terroryzmu; Wiceprzewodniczący Zespołu ds. inicjatywy realizowanej w ramach Rady NATO – Rosja, dotyczącej współpracy w zakresie wykorzystania przestrzeni powietrznej i zarządzania ruchem lotniczym – Cooperative Airspace Initiative CAI; Ekspert w Grupie Roboczej ds. Terroryzmu Rady Unii Europejskiej; Członek Committee of Experts on Terrorism (CODEXTER) Rady Europy; Uczestnik posiedzeń Międzyresortowego Zespołu do spraw zapobiegania nielegalnemu rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia i implementacji „Inicjatywy Krakowskiej” – Proliferation Security Initiative (PSI); Członek Grupy Roboczej ds. Implementacji Konwencji o zakazie broni biologicznej i toksynowej (BTWC); uczestnik posiedzeń Wspólnej Polsko-Amerykańskiej Grupy Roboczej ds. Zwalczania Terroryzmu; Ekspert CEPOL do aktualizacji programu szkolenia dot. Zwalczania terroryzmu (Common Curriculum on Counter Terrorism); European Commission Ekspert (European Commission Authentication Service – ECAS nr EX2015D262309) in Horizon 2020, The EU Framework Programme for Research and Innovation; ekspert NATO Science for Peace and Security (SPS) Programme's "Independent Scientific Evaluation Group" (ISEG). Aktualnie profesor zwyczajny Akademii Policji w Szczytnie.

dr hab.
Tomasz Aleksandrowicz
prof. APwSz
dr hab. Tomasz Aleksandrowicz, prof. APwSz
Akademia Policji w Szczytnie
Profesor Akademii Policji w Szczytnie. Zajmuje się prawnymi, międzynarodowymi i politycznymi aspektami współczesnego terroryzmu. Naukowo interesuje się problematyką walki informacyjnej, koncepcjami suwerenności państwa narodowego w dobie globalizacji i integracji europejskiej oraz problemami służb specjalnych, analizy informacji i bezpieczeństwa. Autor ponad stu pozycji książkowych i artykułów naukowych, m.in. „Komentarz do ustawy o dostępie do informacji publicznej” (Warszawa 2006), „Terroryzm międzynarodowy” (Warszawa 2008, 2015), „Bezpieczeństwo w Unii Europejskiej” (Warszawa 2011, 2018), „Świat w sieci. Państwa – społeczeństwa – ludzie. W poszukiwaniu nowego paradygmatu bezpieczeństwa narodowego” (Warszawa 2014, 2018), „Podstawy walki informacyjnej” (Warszawa 2016).

dr hab.
Robert Borkowski
prof. KAAFM
dr hab. Robert Borkowski, prof. KAAFM
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Dr hab., profesor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował także w Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w Uniwersytecie Śląskim. W pracy badawczej zajmuje się problematyką fundamentalizmu religijnego i terroryzmu, psychologii terroryzmu, prewencji antyterrorystycznej oraz ratownictwa. Autor książek: „Terroryzm ponowoczesny – studium z antropologii polityki” (trzy wydania), „Cywilizacja - Technika – Ekologia”, „Fundamenty Europy”, pod jego red. „Konflikty współczesnego świata. T I-II”, „Agresja i przemoc”, „Tolerancja i Nietolerancja”, „Globalopolis”, „Bogactwo i Bieda”, „Praca i bezczynność”, „Moralność i Niemoralność”, „Czy zmierzch terroryzmu? Case studies i wnioski dla Polski”. Przez kilkanaście lat wykonywał także zawód dziennikarza prasowego. Stypendysta Departamentu Stanu USA, członek Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem, redaktor tematyczny kwartalnika „Bezpieczeństwo. Teoria i Praktyka”. Promotor prac dyplomowych w naukach o bezpieczeństwie, politologii oraz socjologii. Przewodniczący Podkomisji Ratownictwa Narciarskiego KTN ZG PTTK, przewodniczący Komisji ds. Innowacji Technicznych i Technologicznych w Ratownictwie Śląskiego WOPR, odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla ratownictwa.

dr hab.
Jan Byrski
prof. UEK
dr hab. Jan Byrski, prof. UEK
Partner kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. Specjalizuje się w prawie innowacji finansowych (FinTech), w tym na rynku płatniczym, bankowym i ubezpieczeniowym, w aspektach prawnej ochrony informacji (danych osobowych, tajemnic zawodowych, tajemnicy przedsiębiorstwa), IT i TMT oraz prowadzeniu postępowań przed Prezesem NBP, Przewodniczącym KNF oraz Prezesem UODO i spraw przed sądami administracyjnymi. Doradza spółkom i instytucjom finansowym z rynku polskiego, jak i rynków międzynarodowych.
Jest ekspertem prawnym Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) oraz Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB). Członek IAPP i stowarzyszenia SABI-IOD. Wiceprzewodniczący Komitetu FinTech PIIT. Członek zespołów roboczych w UKNF ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech) oraz grup roboczych MC, w tym ds. rejestrów rozproszonych i blockchain. Uczestnik prac parlamentarnych dotyczących dostosowania polskiego prawa do dyrektywy PSD 2, rozporządzenia interchange fee (IF Reg), RODO oraz licznych nowelizacji ustawy o ochronie danych osobowych i ustawy o usługach płatniczych. Prelegent na konferencjach, seminariach i szkoleniach w Polsce i zagranicą. Członek Rady Konsultacyjnej miesięcznika IT w Administracji.
Profesor uczelni w Instytucie Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor i współautor licznych pozycji naukowych i popularnonaukowych, m.in.: monografii „Tajemnica prawnie chroniona w działalności bankowej” oraz rozprawy habilitacyjnej „Outsourcing w działalności dostawców usług płatniczych”. Wielokrotny laureat w rankingu Chambers&Partners Europe w kategorii Banking& Finance: Regulatory Poland, FinTech Legal Poland i TMT: data protection oraz Legal 500 EMEA Poland w kategorii: Data privacy and data protection.

dr hab.
Katarzyna Chałubińska - Jentkiewicz
prof. ASzWoj, NASK PIB
dr hab. Katarzyna Chałubińska - Jentkiewicz, prof. ASzWoj
NASK PIB
Katarzyna Chałubińska - Jentkiewicz Dr hab. nauk prawnych (doktorat UW i habilitacja UJ), radca prawny, profesor uczelni i kierownik Katedry Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, dyrektor Akademickiego Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa, członek Rady ds. Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS. W latach 1996-2010 pracowała jako prawnik m.in. w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Telewizji Polsat S.A. oraz w TVP S.A. W latach 2011-2018 wicedyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, instytucji zajmującej się digitalizacją i upowszechnianiem dziedzictwa audiowizualnego (centrum kompetencji w obszarze cyfryzacji). Obecnie dyrektorka Rejestru Domen Internetowych w NASK PIB. Jako naukowiec prowadzi prace badawcze dotyczące regulacji prawnych w obszarze mediów, cyberbezpieczeństwa, zagrożeń bezpieczeństwa informacyjnego, ochrony własności intelektualnej, procesami cyfryzacji i wpływem nowych technologii na rozwój państwa i sytuację prawną jednostki. Redaktor naczelny pisma wydawanego przez ASzWoj - Cybersecurity & Law.

dr hab.
Ireneusz T. Dziubek
prof. UK
dr hab. Ireneusz T. Dziubek, prof. UK
Uniwersytet Kaliski
Doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o obronności (Akademia Obrony Narodowej w Warszawie); Profesor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta S. Wojciechowskiego; Dyrektor Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Akademii Kaliskiej; Organizacyjnie V-ce Prezes Stowarzyszenia Strzeleckiego „Bellona” i członek: Stowarzyszenia „Edukacja dla bezpieczeństwa" w Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych Oddział w Warszawie, International Police Association - Section Poland, Police Motor Corporation Poland, Polskiego Związku Łowieckiego i Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego; Biegły sądowy w dziedzinie broni, amunicji, materiałów wybuchowych; Autor i współautor licznych opracowań i monografii; Posiadacz patentów zw. z konstrukcją i budową broni; Obszar zainteresowań: edukacja obronna, naukowe aspekty techniki uzbrojenia i bezpieczeństwa, procesy legislacyjne związane z funkcjonowaniem instytucji bezpieczeństwa publicznego, propagowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywatel, antyterroryzm i kontrterroryzm.

dr hab.
Aleksandra Gasztold
prof. UW
dr hab. Aleksandra Gasztold, prof. UW
Uniwersytet Warszawski
Doktor nauk o polityce (2009), doktor habilitowana w zakresie nauk o polityce (2018), profesorka Uniwersytetu Warszawskiego (2020). Prowadzi badania nad terroryzmem i nad wywiadem na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Reprezentuje dyscypliny naukowe: nauki o bezpieczeństwie oraz nauki o polityce i administracji. Stypendystka m.in. Uniwersytetu w Konstancji (2007, 2010, 2015, 2016), Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji (2008), Uniwersytetu Indiana w Bloomington (2013) i Uniwersytetu Wiedeńskiego (2015). Redaktorka Naczelna międzynarodowego czasopisma naukowego “Applied Cybersecurity & Internet Governance” [ISSN: 2956-3119; E-ISSN: 2956-4395] wydawanego przez NASK-PIB. Eksperta społeczna Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Women’s Intelligence Network (WIN) przy King’s College London. Autorka publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym z zakresu badań nad bezpieczeństwem m.in. Beyond or in the Midst of the Masculinized Intelligence Community in Poland, „International Journal of Intelligence and Counterintelligence ” (2022); The Conspiracy of Silence: The CIA Black Sites in Poland, „International Politics” (2021), Feminist Perspectives on Terrorism: Critical Approaches to Security Studies (Springer 2020). Społecznie jest zaangażowana w promocję Agendy ONZ Kobiety Pokój, i Bezpieczeństwo (Agenda WPS) w charakterze Sekretarz Generalnej Women in International Security na Polskę (WIIS Poland). W swoich pracach analizuje również rolę kobiet w konfliktach zbrojnych, m.in. Resexualization of violence in the Russian-Ukraine War, in: The War in Ukraine (Dis)information – Perception – Attitudes, red. M. Musiał-Karg & N. Lubik-Reczek (Peter Lang 2023); Kobiety w systemie bezpieczeństwa państwa współredakcja z K. Oblińską (Dom Wydawniczy Elipsa 2021).

dr hab. inż.
Marian Żuber
prof. ANS
dr hab. inż. Marian Żuber, prof. ANS
Doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie - kierunek chemia, Politechniki Wrocławskiej - stopień naukowy doktora inżyniera w zakresie inżynierii środowiska oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni - doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie..
Nauczyciel akademicki z ponad 30 letnim stażem m.in. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu . Obecnie zatrudniony jako profesor uczelni na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (kierunek: inżynieria bezpieczeństwa) oraz Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (kierunek: bezpieczeństwo wewnętrzne).
Autor licznych monografii oraz artykułów w czasopismach naukowych dotyczących zagadnień bezpieczeństwa, w szczególności dotyczących m.in. istoty i przeciwdziałania zjawisku terroryzmu, zagrożenia bronią masowego rażenia oraz bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.

Assoc. Prof.
Piotr Gawliczek
PhD dr h.c.
Assoc. Prof. Piotr Gawliczek, PhD dr h.c.
NATO DEEP eAcademy
Absolwent Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu, Europejskiego Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony w Brukseli, Akademii Obrony NATO w Rzymie oraz Uniwersytetu Obrony Narodowej Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie. W sferze zainteresowań naukowych znajdują się kwestie interakcji cywilizacyjnych, zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji, a także istota e-learningu, komunikacji strategicznej oraz mediów społecznościowych. Jest autorem licznych monografii, artykułów, recenzji dot. wspomnianych obszarów, zarówno w języku polskim, jak językach obcych. Jest członkiem rad wydawniczych zagranicznych czasopism naukowych oraz międzynarodowych gremiów zajmujących się kwestiami kształcenia zdalnego. Jest autorem koncepcji e-learningowych, dot. uczelni polskich oraz liderem podmiotów NATO, związanych z wdrażaniem kompleksowych rozwiązań sfery kształcenia zdalnego dla krajów partnerskich Sojuszu, m.in.: Armenii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Tunezji oraz Ukrainy. Kierował kilkudziesięcioma zespołami zadaniowymi NATO. Dyrektor NATO DEEP eAcademy (od 2020 roku). Doktor honoris causa Uniwersytetu Obrony Narodowej Ukrainy z Kijowa (2020 rok).

Dr.
Sajjan M. Gohel
NATO DEEP eAcademy
Dr. Sajjan M. Gohel
NATO DEEP eAcademy
Dr. Sajjan M. Gohel has a multi-disciplinary background in global security issues and professional military education (PME). His research looks at the ideology that leads to international terrorism, the tactics and strategies of trans-national political violence, border security, the role of new media and the agendas of hostile state actors. Sajjan has conducted on-the ground primary research in over 25 countries.
As International Security Director for the London-based Asia-Pacific Foundation, Sajjan monitors emerging geopolitical threats, whilst acting in a consultancy role for law enforcement agencies, foreign and defence ministries, multilateral organizations, and the global media.
Sajjan is a Visiting Teacher at the London School of Economics & Political Science (LSE). He is also the Editor for NATO’s Counter-Terrorism Reference Curriculum (CTRC) combining the expertise of academia, law enforcement, and defence practitioners. As an instructor and trainer for NATO’s Defence Education Enhancement Programme (DEEP), Sajjan serves as the Chairman for NATO DEEP’s Global Threats Advisory Group (GTAG) and is the host of the NATO podcast series, DEEP Dive. Sajjan is also an advisor to the Metropolitan Police’s Counter-Terrorism Advisory Network (CTAN).
Sajjan’s research is case-study driven and he has fieldwork experience in 23 countries. Sajjan has provided expert witness testimony to political standing committees on the evolving challenges in Ukraine, Afghanistan-Pakistan, Central Asia, Middle East and North Africa. Sajjan is the author of the upcoming book, “Doctor, Teacher, Terrorist: The Life and Legacy of Al-Qaeda Leader Ayman al-Zawahiri” which will be published by Oxford University Press in the Fall of 2023.

płk dr hab.
Szymon Mitkow
prof. WAT
płk dr hab. Szymon Mitkow, prof. WAT
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Pracownik Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Obszar jego działalności badawczej i dydaktycznej obejmuje: problematykę bezpieczeństwa i szeroko rozumianej obronności, logistyki wojskowej i logistyki przedsiębiorstw, transportu, pozyskiwania sprzętu wojskowego, wykorzystania metod ilościowych i jakościowych w bezpieczeństwie i logistyce, prognozowania środowiska bezpieczeństwa oraz rozwoju i oceny techniki wojskowej.

dr hab.
Juliusz Piwowarski
prof. WSBPI Apeiron
dr hab. Juliusz Piwowarski, prof. WSBPI Apeiron
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON w Krakowie
Założyciel Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie. Obecnie pełni funkcję jej rektora. Twórca istniejącego od 2012 roku Cracow Research Institute for Security Defence Skills „Apeiron” (Krakowskiego Instytutu Badań Bezpieczeństwa i Obronności). W 2017 roku uzyskał stopień dr. hab. nauk społecznych w zakresie nauk o bezpieczeństwie w Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Wyniki badań zaprezentowane w rozprawie habilitacyjnej dotyczyły głównie problematyki kultury bezpieczeństwa narodowego. Pasje, jakie autor posiada poza zainteresowaniami naukowymi, zaowocowały uprawnieniami instruktora strzelectwa, karate, kick-boxingu i combat ju-jitsu. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauk o Bezpieczeństwie, International Martial Arts and Combat Sports Scientific Society, a także Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych oraz wielokrotnym uczestnikiem Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata All Style Karate. Zdobył m.in. tytuł Mistrza Świata All Style Karate w 2006 r. Pod koniec lat 80. był instruktorem walki wręcz specjalnych jednostek policji (ekspertem cywilnym), w tym kompanii antyterrorystycznej w Krakowie. Jest autorem dwóch monografii wydanych za granicą, trzynastu monografii wydanych w kraju oraz około stu artykułów naukowych. Poza naukami o bezpieczeństwie interesuje się m.in. psychologią społeczną, socjologią, prakseologią. Z zagadnień prakseologicznych najistotniejsze są dla niego rozwiązania dotyczące walki wręcz, kontrterroryzmu, pożarnictwa i zarządzania kryzysowego.

dr hab. inż.
Piotr Sielicki
prof. PP
dr hab. inż. Piotr Sielicki, prof. PP
Politechnika Poznańska
Jest obecnie pracownikiem na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu oraz na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. Wiceprezydent (drugiej kadencji) międzynarodowego towarzystwa „International Association of Protective Structures" (IAPS). Kierownik licznych projektów badawczych oraz autor publikacji naukowych w renomowanych czasopismach. Jest autorem rozwiązań patentowych z zakresu obronności i bezpieczeństwa oraz promotorem trzech rozpraw doktorskich. Współautor i osoba prowadząca międzynarodowe kursy z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej „Blast Design" i „Protective Structures". Prowadzi badania w temacie mechaniki zniszczenia konstrukcji inżynierskich poddanych oddziaływaniom impulsowym oraz innym silnie dynamicznym m.in. obciążeniu wybuchem konstrukcji budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem metod walidacyjnych, wsparciem metod analitycznych oraz zaawansowanych algorytmów analizy komputerowej w tym programowania związków konstytutywnych zniszczenia elementów konstrukcyjnych.

Col.
Mykola Pidhorodetskyi
NDUU
Col. Mykola Pidhorodetskyi, - Chief of the engineer support department of the Institute of Logistics and Troops (Forces) Support
National Defence University of Ukraine
Education:
2000 – Military engineer institute
2011 – National Defence University of Ukraine
2017 – Candidate of Military Sciences
2020 United States Army War College
Professional Career:
1996-2000 - Cadet, Military engineer institute
06/2000-02/2003 - Platoons commander, company commander, Land Forces
02/2003-07/2005 - Chief of Branch - Deputy Chief of Staff of Engineer regiment
07/2005-02/2006 - Platoon commander of 3rd engineer battalion United Nation Interim Force in Lebanon
02/2006-2009 - Company commander, executive officer, Land Forces
2009-2011 - Military student, National Defense University of Ukraine
06/2011-05/2013 - Battalion commander of the Engineer regiment
06/2013-09/2013 - Senior staff officer, Land Forces Command
09/2013-09/2016 - Postgraduated student, National Defense University of Ukraine
09/2016-01/2019 - Professor, National Defense University of Ukraine
01/2019-06/2020 - Student of United States Army War College
06/2020-01/2021 - Head of the scientific and research department of problems of assessment and forecasting of threats in the military sphere of the Military and Strategic Research Centre
01/2021-02/2023 - Deputy chief of the operation and combat support department
since February 2023 - Chief of the engineer support department of the Institute of Logistic and Troops (Forces) Support National Defence University of Ukraine
Other Experience:
2001-2005 - Demining around of Ukraine
12/2016-03/2017 - Platoon leader, UNIFIL, Lebanon
05/2015-07/2015 - Observer of the Ukrainian Part of the Joint Center for Coordination and Control over the Ceasefire and Boundary Line Stabilization (ATO)
07/2022-10/2023 - Adviser to the Commander of the Forces of defense of the city of Kyiv on issues of engineering support
Languages: ukrainian, english,turkish, russian.

dr hab.
Aleksandra Skrabacz
prof. WAT
dr hab. Aleksandra Skrabacz, prof. WAT
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Zainteresowania naukowe: obrona narodowa, ochrona ludności, obrona cywilna, ratownictwo, bezpieczeństwo społeczne, procesy migracyjne, edukacja dla bezpieczeństwa.
Doświadczenie zawodowe: adiunkt Akademia Obrony Narodowej (1997-2015), dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej (2006-2012), dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej (2013-2018), profesor Wojskowej Akademii Technicznej (2018-nadal);
Publikacje (książki): „Ratownictwo w III RP. Ogólna charakterystyka" (2004 r.), „Organizacje pozarządowe wobec wyzwań i zagrożeń XXI wieku" (2006 r.), „Ochrona ludności w Polsce w XXI wieku. Wyzwania, uwarunkowania, perspektywy" (2006 r.), „Społeczeństwo w tworzeniu bezpieczeństwa narodowego Polski w XXI wieku", „10-lat Polski w NATO" (2009 r.), „Bezpieczeństwo ludności cywilnej. Pojęcie, organizacja i zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny" (2010 r.), „Bezpieczeństwo społeczne. Pojęcia. Uwarunkowania. Wyzwania" (2012), „Bezpieczeństwo społeczne. Podstawy teoretyczne i praktyczne" (Warszawa 2012), „Edukacja dla bezpieczeństwa" (2016), „Zarządzanie kryzysowe" (2019), „Numer alarmowy 112 (2020).

dr hab.
Urszula Soler
prof. KUL
dr hab. Urszula Soler, prof. KUL
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Jest socjologiem i polonistą, bada w teorii i praktyce nowe technologie w kontekście interakcji społecznych i bezpieczeństwa. Pracuje w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących wartościowania technologii (technology assessment) oraz bezpieczeństwa technologicznego i edukacyjnego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Oceny Technologii, założycielką Legii Akademickiej oraz członkiem European Communication Research and Education Association w Belgii, Center for Anthropology of religion and cultural change (ARC) w Mediolanie, Centrum Badań Ewaluacyjnych i Prognostycznych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, a także Italian Team for Security, Terroristic Issues & Managing Emergencies w Mediolanie. Autorka wielu artykułów i projektów naukowych. Od lat współpracuje z Università Cattolica del Sacro Cuore w Mediolanie.

insp. dr hab.
Jarosław Struniawski
prof. APwSz
insp. dr hab. Jarosław Struniawski, prof. APwSz
Akademia Policji w Szczytnie
Od 1995 roku związany zawodowo z Policją (początkowo Oddział Prewencji Policji w Warszawie, od 2004 roku WSPol w Szczytnie – obecnie na stanowisku profesora Uczelni). Jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W 2012 roku na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej uzyskał stopień naukowy doktora nauk o obronności. W dniu 24 kwietnia 2019 roku Rada Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie nadała ww. stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Prowadzi krajowe i międzynarodowe badania naukowe w obszarze bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze masowym oraz bierze udział w projektach rozwojowych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – obecnie:
• kierownik projektu ,,Symulator śmigłowca dla Lotnictwa Policyjnego”;
• wykonawca projektu „Mobilny Punkt Dystrybucyjny Infrastruktury ,,Teleinformatycznej (MPDIT)”. Aktywnie uczestniczy w szkoleniu kadr administracji publicznej szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego i krajowego, w tym kadr dowódczych i wykonawczych Policji, PSP, SG i SOP. Jest autorem bądź współautorem kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz 5 monografii z dyscypliny nauk o bezpieczeństwie, przede wszystkim o tematyce bezpieczeństwa wydarzeń o charakterze masowym, dowodzenia i pracy sztabowej, zarządzania kryzysowego oraz nowoczesnych technologii w bezpieczeństwie. Obecnie jest przewodniczącym stałego zespołu opiniodawczego do spraw naukowych APwSz i przewodniczącym komisji ds. weryfikacji efektów uczenia się oraz przewodniczącym zespołu APwSz monitorującego systemy kształcenia krajowych i zagranicznych formacji bezpieczeństwa i porządku publicznego.

płk dr
Jarosław Cymerski
AFiB Vistula
płk dr Jarosław Cymerski
AFiB Vistula
Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. Rozprawę doktorską obronił w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Absolwent Warszawskiej Wyższej Szkoły Biznesu, gdzie uzyskał stopień Master of Business Administration. Od 26 lat jest funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, obecnie Służby Ochrony Państwa w stopniu podpułkownika. Pracownik naukowy na stanowisku adiunkta Wydziału Humanistycznego Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na dwóch obszarach. Pierwszy dotyczy problematyki związanej z funkcjonowaniem podmiotów systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej realizujących zadania w obszarze przeciwdziałania terroryzmowi i zwalczania go. W tym obszarze misją jest poszukiwanie praktycznych rozwiązań w zakresie profesjonalnego funkcjonowania formacji zapewniających ochronę przedstawicielom organów władzy. Drugi obszar poświęcony jest problematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób prawych i jednostek posiadających zdolność prawną. Jego misją jest poszukiwanie rozwiązań organizacyjnych w zakresie szacowania ryzyka i tworzenia skutecznej polityki bezpieczeństwa organizacji. Członek Rady Naukowo-Technicznej Ministra Spraw Wewnętrznych opiniującej propozycje projektów naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych z obszaru „Bezpieczeństwo i Obronność” realizowanych na rzecz formacji nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

dr
Patrycja Bryczek-Wróbel
WAT
dr Patrycja Bryczek-Wróbel
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Doktor nauk o bezpieczeństwie, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, kierownik Laboratorium Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Infrastruktury Krytycznej. Zainteresowania naukowe: bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie kryzysowe, zagrożenia dużych aglomeracji miejskich. Autorka lub współautorka publikacji z obszaru wyzwań dla bezpieczeństwa społeczeństwa i państwa.

dr inż.
Bogdan Ćwik
WAT
dr inż. Bogdan Ćwik
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Adiunkt naukowo dydaktyczny w Instytucie Bezpieczeństwa i Obronności, Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Jest autorem i współautorem 10 monografii oraz ponad 100 artykułów naukowych. Specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa personalnego, bezpieczeństwa ekologicznego i bezpieczeństwa energetycznego. Współpracuje z licznym ośrodkami naukowymi, jak również firmami zajmującymi problematyką wykorzystania nowoczesnych, autonomicznych, zeroemisyjnych systemów zaopatrzenia w energię cieplną. Uczestniczy w projektach międzynarodowych, w tym projektach UE. Aktualnie prowadzi prace badawcze i projektowe związane z budową zeroemisyjnego systemu transportu kolejowego w Europie.

dr inż.
Dariusz Gołębiewski, MBA
PZU LAB
dr inż. Dariusz Gołębiewski, MBA
PZU LAB
Absolwent Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, doktor nauk technicznych ze specjalizacją w modelowaniu ryzyka obiektów elektroenergetycznych dla celów ubezpieczeń. Absolwent programu Master of Business Administration w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Uczestnik programu Risk Analysis in Petrochemical Industry na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Twórca autorskiej metodyki analizy ryzyka dla celów ubezpieczeń - Insurance Risk Analysis Methodology (IRAM). Wykładowca akademicki w zakresie zarządzania ryzykiem operacyjnym. Autor szeregu publikacji i prac naukowych z dziedziny ubezpieczenia obiektów podwyższonego ryzyka, infrastruktury krytycznej oraz zarządzania ryzykiem. Z Grupą PZU związany od 2004 r. W latach 2009-2015 odpowiedzialny za inżynierię ryzyka w PZU S.A. Od 2015r. prowadzący projekt „Centrum badawczo-rozwojowe PZU LAB”. W 2017 r. powołany do Zarządu PZU LAB S.A.

dr
Radosław Hołda
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
dr Radosław Hołda
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
Pełnomocnik Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. ds. bezpieczeństwa portu. Oficer rezerwy, weteran IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Członek Rady Technicznej Polskiego Rejestru Statków. W latach 2012 – 2020 dyrektor biura bezpieczeństwa Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

płk dr
Grzegorz Kaliciak
Dowódca 15GBZ, WAT
płk dr Grzegorz Kaliciak
Dowódca 15GBZ, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki ukończył w 1997 roku. Pierwsze stanowisko objął w 4. Batalionie Rozpoznawczym w Wędrzynie, gdzie pełnił służbę od dowódcy plutonu do stanowiska dowódcy kompanii. W latach 2001 – 2003 ukończył studia magisterskie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2001 – 2018 pełnił służbę w 17. Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu na stanowiskach: od dowódcy kompanii , poprzez szefa sztabu batalionu dowodzenia, zastępcy dowódcy batalionu piechoty zmotoryzowanej, dowódcy batalionu dowodzenia, a także szefa sztabu brygady. W 2004 roku pełnił służbę poza granicami kraju, w ramach II zmiany PKW Irak na stanowisku dowódcy kompanii rozpoznawczej. Na początku kwietnia 2004r. dowodził obroną ratusza w Karbali podczas II wojny w Zatoce Perskiej. Służył również w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku w 2007r. podczas VIII zmiany na stanowisku szefa Centrum Operacyjnego, a także w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie podczas VIII oraz IX zmiany w 2011 r. jako zastępca dowódcy Zgrupowania Bojowego BRAVO. Weteran poszkodowany – ranny podczas wybuchu IED w Afganistanie. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za osobiste męstwo w akcji bojowej. W latach 2009, 2018 oraz 2021 podwyższył swoje kwalifikacje kończąc studia podyplomowe kolejno w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim na wydziale Nauk Ekonomicznych – Zarzadzanie kryzysowe i obrona cywilna. Następnie w Akademii Sztuki Wojennej ukończył podyplomowe studia Turystyka historyczna i militarna oraz podyplomowe studia Polityka obronna. W 2018 roku rozpoczął służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej na stanowiskach dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a następnie 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od 2020 roku rozpoczął służbę w Wojskowej Akademii Technicznej, zajmując stanowisko Prorektora ds. wojskowych. W roku 2022 na Akademii Marynarki Wojennej uzyskał tytuł doktora – Dziedzina nauk społecznych, nauki o bezpieczeństwie.
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z 29 września 2023 r. pułkownik dr Grzegorz Kaliciak został wyznaczony na stanowisko dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

bryg. dr inż.
Sławomir Kukfisz
KG PSP
bryg. dr inż. Sławomir Kukfisz
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (I i II stopień) oraz Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej (III stopień). Absolwent studiów podyplomowych: 1) Zarządzanie zasobami ludzkimi na Wydziale Nauk Ekonomicznych, Prawnych i Psychologii Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, 2) Bezpieczeństwo Wewnętrzne w Działaniach Administracji Publicznej - Sytuacje Zagrożenia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, 3) Executive Master of Bussines Administration w Collegium Humanum - Szkołą Główną Menedżerską. Członek: 1) Rady Naukowej półrocznika „Ochrona Ludności i Dziedzictwa Kulturowego”; 2) Komitetu Technicznego nr 306 ds. Bezpieczeństwa Powszechnego i Ochrony Ludności w Polskim Komitecie Normalizacyjnym; 3) Rady Ochrony Dóbr Kultury Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Obecnie Zastępca Dyrektora Biura Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Uczestniczy w projektowaniu nowych rozwiązań systemowych w zakresie organizacyjnym, prawnym, technologicznym na rzecz budowania nowoczesnej ochrony ludności.

dr
Natalia Moch
WAT
dr Natalia Moch
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Adiunkt na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, zastępca dyrektora ds. naukowych w Instytucie Bezpieczeństwa i Obronności. Badania naukowe i dydaktyczne koncentruje się na zagadnieniach związanych z systemem bezpieczeństwa narodowego, zarządzaniem kryzysowym, współczesnymi warunkami bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwem miasta. Autorka oraz współautorka kilku monografii naukowych oraz kilkudziesięciu rozdziałów w monografiach i artykułów naukowych. Jest recenzentem naukowym w czasopismach krajowych i zagranicznych.

dr hab.
Kamil Mroczka, MBA
NASK S.A.
dr hab. Kamil Mroczka, MBA
Członek Zarządu NASK S.A.
dr hab. Kamil Mroczka, MBA – doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji (2023), doktor nauk społecznych (2014), absolwent programu Executive Master of Business Administration prowadzonego przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania UW (2017). Absolwent studiów podyplomowych w zakresie administracji rządowej i samorządowej oraz kontroli instytucji publicznych w Instytucie Nauk Politycznych UW. Wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych publikacji związanych z zarządzaniem publicznym, decydowaniem oraz cyberbezpieczeństwem. Wieloletni praktyk administracji i zarządzania w administracji publicznej. Pracował m.in. jako dyrektor Biura Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, dyrektor Departamentu Zarządzania Strategicznego w Ministerstwie Finansów, dyrektor Centrum Oceny Administracji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz dyrektor generalny Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Posiada wieloletnie doświadczenie w organach nadzoru spółek prawa handlowego. Obecnie zatrudniony jako członek zarządu spółki NASK S.A.

dr
Rafał Batkowski
RBS
dr Rafał Batkowski
RBS
Inspektor Policji – w okresie prawie 25 lat służby m.in.: Naczelnik Zarządu Operacji Antyterrorystycznych KGP; komendant wojewódzki Policji na Mazowszu i w Wielkopolsce oraz Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP - Szef Krajowego Biura INTERPOL i Członek Zarządu EUROPOL.
Obecnie: Właściciel firmy doradczej RBS. Ekspert CEPOL oraz unijnych projektów PROSPERES i SHRINEs, a także Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego. Honorowy Prezes Stowarzyszenia Ekspertów Bezpieczeństwa RP. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Obrony Narodowej.
Wykładowca akademicki, autor wielu publikacji z dziedziny bezpieczeństwa publicznego.

dr
Paweł Pajorski
WSBPI Apeiron
dr Paweł Pajorski
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON w Krakowie
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Społeczno-Prawnych. Dyrektor Narodowy International Bodyguard Association Polska. Jeden z czterech krajowych instruktorów IBA w zakresie ochrony bezpośredniej osób (bodyguarding). Certyfikowany bodyguard (certyfikat HQ IBA). Rzeczoznawca Polskiej Izby Ochrony w specjalizacji ochrona osób i mienia i zarządzanie bezpieczeństwem oraz doradztwo w dziedzinie bezpieczeństwa. Członek Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych. Posiada ponad 30 letnie doświadczenie w zawodzie pracownika ochrony fizycznej i technicznej osób i mienia. Przez 19 lat prowadził własną firmę ochrony. Jego zainteresowania badawcze i naukowe koncentrują się wokół problematyki komercyjnej ochrony osób i mienia. Autor, współautor i redaktor naukowy ponad 50 publikacji z dziedziny bezpieczeństwa, ochrony osób i mienia oraz terroryzmu, w tym dwukrotnie współautor komentarza do ustawy o ochronie osób i mienia.

dr
Bogumiła Pawlaczyk
UK
dr Bogumiła Pawlaczyk
Uniwersytet Kaliski
Adiunkt w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Zajmuje się problematyką bezpieczeństwa państwa, ze szczególnym uwzględnieniem strategii i polityki bezpieczeństwa, współpracy cywilno-wojskowej oraz prawnych aspektów funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Autorka szeregu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach poświęconych różnym aspektom bezpieczeństwa.

dr inż.
Witold Skomra
RCB
dr inż. Witold Skomra
Doradca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Witold Skomra jest specjalistą w zakresie bezpieczeństwa narodowego, zarządzania kryzysowego, analizy ryzyka i ochrony infrastruktury krytycznej. Delegat krajowy do grupy High Level Risk Forum działającej w ramach OECD oraz do unijnej grupy PROCIV – CER przygotowującej projekt dyrektywy Critical Entities Resilience. Jako doradca odpowiada w RCB za obszar ochrony infrastruktury krytycznej. Poza pracą w RCB jest wykładowcą akademickim na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Były strażak – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
Ważniejsze publikacje:
1. „Zarządzanie kryzysowe - praktyczny przewodnik po nowelizacji ustawy”, Wyd. Presscom Wrocław 2010 r. (monografia- recenzja naukowa prof. dr hab. inż. Jerzy Wolanin).
2. „Rola organów zarządzania kryzysowego w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych” [w:] Zarządzanie kryzysowe w administracji publicznej red. J. Kisielnicki, A. Letkiewicz, K. Rajchel, E. Ura, Warszawa 2010 – monografia konferencyjna.
3. „Ochrona Infrastruktury Krytycznej w Systemie Zarządzania Kryzysowego” [w:] Ochrona infrastruktury krytycznej, praca zbiorowa pod red. A. Tyburskiej, Wydawnictwo WSpol., Szczytno 2010.
4. „Współczesne zagrożenia- wyzwania zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa wewnętrznego” [w:] Zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa narodowego, praca zbiorowa pod redakcją G.Sobolewski, D. Majchrzak. AON 2011.
5. „Zdolność zarządzania ryzykiem jako nowe wyzwanie dla system zarządzania kryzysowego” [w:] Zarządzanie kryzysowe w wymiarze lokalnym, organizacja, procedury, organy i instytucje, praca zbiorowa pod redakcją D. Majchrzak. AON 2014 r.
6. „Zarządzanie ryzykiem. Przegląd wybranych metodyk” monografia, praca zbiorowa, red. D. Wróblewski, CNBOP Józefów 2015.
7. W. Skomra (2014 c), „Management of information flow during natural disasters and crisis situations” [w:] ELITE: Elicit to learn crucial post-crisis lessons, red. P. Kępka, Bel Studio Warszawa, s. 145 - 149.
8. W. Skomra (2017), „Miejsce, rola i zadania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w zakresie integracji działań na rzecz utrzymania bezpieczeństwa” [w:] Ratownictwo wodne oraz inne aspekty bezpieczeństwa na obszarach wodnych, red. J. Telak CSP Legionowo.
9. W. Skomra (2018), „Panowanie nad ryzykiem w ramach publicznego zarządzania kryzysowego”, Wyd. Bel Studio Warszawa.
10. Ocena ryzyka w zapewnianiu bezpieczeństwa w obszarze publicznym (współautor), wyd. PW Warszawa 2019.
11. Usługi logistyczne jako element infrastruktury krytycznej (współautor), Przemysl Chemiczny 2019.
12. Nowe oblicza zarządzania ryzykiem jako konsekwencja rosnącej zmienności otoczenia (współautor), wyd. PW 2020
13. Planowanie cywilne. Budowa planów zarządzania kryzysowegoi planów ratowniczych (współautor), wyd. PW 2020.
14. Wprowadzenie do publicznego zarzadzania kryzysowgo (współautor), wyd. PW 2020.
15. Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej i ciągłością usług kluczowych państwa (współautor), wyd. PW 2021.

dr inż.
Jarosław Stelmach
WSBPI Apeiron
dr inż. Jarosław Stelmach
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON w Krakowie
Prezes Zarządu firmy konsultingowo-szkoleniowej Safety Project, zajmującej się audytami i szkoleniami z obszaru bezpieczeństwa w tym antyterrorystycznego. Prorektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego oraz programu ERASMUS. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej imienia generała Tadeusza Kościuszki oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Stopień naukowy doktora nauk o bezpieczeństwie uzyskał w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, broniąc z wyróżnieniem rozprawę doktorską pod tytułem „Ograniczenie skutków zamachów terrorystycznych w budynkach użyteczności publicznej”.
Zdobył doświadczenie zawodowe w jednostkach wojsk aeromobilnych oraz terenowych i specjalnych Żandarmerii Wojskowej. Ukończył szereg kursów i szkoleń, w tym kurs specjalistyczny dla oficerów policji sił powietrznych w USA oraz kurs dla dowódców operacji policyjnych i negocjatorów policyjnych. Wykonywał zadania negocjatora w Żandarmerii Wojskowej oraz kierował działaniami prewencyjnymi podczas zabezpieczeń uroczystości i przedsięwzięć wojskowych. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół problematyki antyterroryzmu, negocjacji policyjnych, prawnych oraz instytucjonalnych wymiarów bezpieczeństwa narodowego. Posiada aktualne wpisy na listy kwalifikowanych pracowników ochrony oraz zabezpieczenia technicznego. Ekspert zewnętrzny w grupie zadaniowej MSWiA w zakresie bezpieczeństwa AT IK w latach 2017–2018.

dr
Michał Stępiński
UKNF
dr Michał Stępiński
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego
Ekspert do spraw bezpieczeństwa w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. Specjalizuje się w działaniach w sytuacjach kryzysowych ze szczególnym uwzględnieniem systemowego przygotowania sektora publicznego do reagowania na zdarzenia kryzysowe. W swojej pracy stara się łączyć doświadczenia zdobyte podczas wielu lat służby w Policji, syntetyczne podejście do problemów oraz pragmatyzm rozwiązań stosowanych w działaniach kryzysowych. Członek Stowarzyszenia Ekspertów Bezpieczeństwa RP. Nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem. W latach 1990-2016 funkcjonariusz Policji, pełnił służbę w jednostkach antyterrorystycznych Policji m.in. jako dowódca Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi oraz dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Wielokrotnie brał udział i dowodził działaniami bojowymi jednostek antyterrorystycznych polskiej Policji. W latach 2012-2015 przedstawiciel polskiej Policji w platformie współpracy ATLAS skupiającej dowódców centralnych jednostek kontrterrorystycznych państw UE. W latach 2012 – 2015 przedstawiciel Komendanta Głównego Policji w pracach Międzyresortowego Zespołu do spraw Zagrożeń Terrorystycznych, kierowanego przez Ministra właściwego do Spraw Wewnętrznych. Uczestnik prac zespołów powołanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do usprawnienia systemu kontrterrorystycznego Rzeczypospolitej Polskiej. Przewodniczący oraz uczestnik prac zespołów tworzących obecnie funkcjonujący system jednostek kontrterrorystycznych Policji. Autor wielu publikacji z zakresu organizacji i uwarunkowań formalnych działań kontrterrorystycznych oraz procesów decyzyjnych w sytuacjach kryzysowych.

Bryg. dr inż.
Marek Wnęk
KG PSP
bryg. dr inż. Marek Wnęk
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (inż. poż.), Akademii Przyrodniczej w Lublinie (mgr inż.) oraz Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej (III stopień). Absolwent studiów podyplomowych: 1) w zakresie Metrologii Chemicznej Uniwersytetu Warszawskiego, 2) w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Długoletni koordynator ds. ratownictwa chemicznego i ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej województwa podkarpackiego oraz dowódca Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego „Leżajsk". Obecnie Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Cywilnego w Biurze Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Uczestniczy w projektowaniu nowych rozwiązań systemowych w zakresie organizacyjnym, prawnym, technologicznym na rzecz budowania nowoczesnej ochrony ludności.

kpt. dr inż.
Rafał Wróbel
APoż
kpt. dr inż. Rafał Wróbel
Akademia Pożarnicza w Warszawie
Absolwent Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego, Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego oraz Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Szkoły Głównej Służby Pożarniczej oraz Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej, a także studiów w Szkole Głównej Handlowej w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej, do 1 czerwca 2020 r. Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, obecnie kierownik Zakładu Inżynierii Procesów Decyzyjnych. Autor i współautor czterech monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych. W pracy zawodowej rozwija problematykę analizy ryzyka, projektowania systemów bezpieczeństwa, ochrony infrastruktury krytycznej, ciągłości działania oraz imprez o charakterze masowym. Prowadzi zajęcia na wszystkich rodzajach i kierunkach studiów w APoż. Od kilku lat z powodzeniem przygotowuje i realizuje projekty naukowe, badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne finansowane ze źródeł krajowych (NCBiR), jak i międzynarodowych (7 Program ramowy EU, ECHO, Erasmus Plus). Poza byciem nauczycielem akademickim pełni nieetatową funkcję dyspozytora punktu alarmowania JRG SGSP. W 2016 r. dwukrotnie nagradzany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za pracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej i szkolnictwa. W przeszłości w 2017 roku prowadził zajęcia na Wydziale Bezpieczeństwa Pożarowego oraz Ochrony Ludności Akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bułgarii w Sofii, w 2018 i 2019 na Uniwersytecie Służb Publicznych w Budapeszcie (Węgry) oraz na Uniwersytecie w Żylinie (Słowacja). Pomysłodawca i organizator ponad 400 obron zdalnych w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (01.04.-01.06.2020 r.), opiekun sekcji biegowej, mistrz Polski wśród nauczycieli akademickich w towerrunningu.

płk dr inż.
Przemysław Żukowski
CS WOT
płk dr inż. Przemysław Żukowski
Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego
Płk dr inż. Przemysław Żukowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej, Podyplomowych Studiów Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Obrony Narodowej. Obronił doktorat na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2004-2011 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w Polsko - Litewskim batalionie sił pokojowych NATO oraz 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Orzyszu. Pełnił obowiązki w Afganistanie w ramach ISAF (2011-2012). Po zakończeniu misji w Afganistanie rozpoczął służbę w JW AGAT. Odznaczony m.in. Gwiazdą Afganistanu.

Kamil Barański
Megavision
Kamil Barański
Megavision
Doktorant Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, absolwent wielu renomowanych uczelni w Polsce m.in. Politechniki Warszawskiej, Akademii Leona Koźmińskiego czy Uczelni Łazarskiego. Posiada tytuł MBA w obszarze Zarządzania Zasobami Ludzkimi.
Związany z branżą zabezpieczeń technicznych od 2009 roku, współtwórca silnej pozycji marki AVIGILON w Polsce. Odpowiadał za kształt systemów CCTV dla ponad 10 największych obiektów sportowych
w Polsce w tym dwóch na EURO 2012. Na swoim koncie ma tworzenie koncepcji projektowych
i wdrożenia systemów VSS oraz PSIM dla największych obiektów infrastruktury krytycznej w kraju.
Od 2011 nieprzerwanie związany z rozwojem firmy Megavision Technology Sp. z o.o. oraz jej produktów. Współtwórca merytoryczny polskiej platformy PSIM VENOM. Obecnie koncentruje się na projektach obejmujących platformę PSIM VENOM dla najważniejszych podmiotów publicznych.

Paweł Szymczak
NASK S.A.
Paweł Szymczak
NASK S.A.
Prezes Zarządu NASK S.A. Odpowiada za zarządzanie działalnością Spółki, ciągłe doskonalenie procesów, co w efekcie przekłada się na wzrost efektywności finansowej i biznesowej firmy. Umiejętnie zarządza wieloosobowymi i multifunkcjonalnymi zespołami. Potrafi budować bardzo dobre relacje z pracownikami na każdym poziomie organizacji. Manager i team leader, ponad 20-letnią karierę budował w największych instytucjach finansowych będąc odpowiedzialnym za obszar cyberbezpieczeństwa, ryzyka, ciągłości działania. Z sukcesem optymalizował funkcjonowanie struktur przedsiębiorstw koncentrując się na efektywności procesów, optymalizacji kosztów i dynamicznym rozwoju biznesu. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. jako Pełnomocnik Bezpieczeństwa Informacji, Pełnomocnik Zarządzania Ciągłością Działania, Dyrektor Audytu i Kontroli Wewnętrznej. Absolwent Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości (2001), Szkoły Głównej Handlowej i Francuskiego Instytutu Zarządzania (2017), oraz Akademii Leona Koźmińskiego kierunek Zarządzanie cyberbezpieczeństwem (2023).

Col.
Dmytro Bobrov
NDUU
Colonel Dmytro Bobrov - Deputy Commandant
National Defence University of Ukraine
Military career:
Called to serve on June 26, 1995;
Aug 1995: Сadet, Odesa Army Institute;
Feb 1999 – March 2016: Positions in the Logistics Units and Subunits of the Armed Forces of Ukraine;
Apr 2012 – January 2021: Military Commissaries of the Odessa region, Odessa, Lviv;
Feb 2021: Chief, the Department of Career Management and Officers Recruitment - Deputy Chief, Army Center for Personnel, UkrA;
Jul 2021: Chief Territorial Defense Department of the Operational Command "South", UkrA;
Apr 2022: Deputy Chief, National Defence University of Ukraine named after Ivan Cherniakhovskyi (on international affairs).
Apr 2016: military rank of "Colonel" is assigned.
Education:
1995 — 1999 Cadet, Odesa Army Military Institute — officer of the military management of the tactical level, specialist in the Organization of Troops Logistic Support;
2006 — 2008 Odesa Regional Institute for Management of the National Academy of Public Administration under the President of Ukraine, mastered the speciality "Leadership and Management" and acquired the qualification of manager-economist;
2009 — 2012 National Defensc University of Ukraine, received Master's degree in the specialty "Troops Logistic Support" and qualification of a military professional manager in the field of defense, military management officer of Defense Sector operational-tactical level;
2012 — 2016 Odesa Regional Institute of Management of the National Academy of Public Administration under the President of Ukraine, received a complete higher education in the specialty of "Public Administration" with the qualification of “Master of Public Administration”.
2020 — National Defence University of Ukraine, a master's degree, "Public Management and Administration", Operational-Strategic Level Military Officer.
27.04.2023 – received a degree Candidate of Science of Law.
List of scientific works:
Within the framework of a dissertation research "Legal Institute Of Materiel Liability Of Military Servants", the following scientific results are published:
Bobrov V. Military servicemen's materiel responsibility concepts and classification: European Reforms Bulletin. Grand Duchy of Luxembourg. 2021. No. 3, pp. 151-153.
Bobrov V. Materiel responsibility of military personnel as an object of analysis of legal science. South Ukrainian Scientific Legal Journal. 2022. No. 1. P. 138-144.
Bobrov D.V. Normative regulation of materiel liability of military personnel: administrative and legal aspect. Actual problems of domestic jurisprudence. No. 2. P. 49-53.
Bobrov D.V. Materiel responsibility of military personnel: methodology of Scientific Bulletin, South Ukrainian Scientific Legal Journal. 2021. No. 4. P. 94-99.
Languages spoken: ukrainian, english

Kit Digby
NATO DEEP eAcademy
Kit Digby
NATO DEEP eAcademy
Kit Digby is the Project Lead of NATO’s Defence Education Enhancement Programme’s (DEEP) online counter-terrorism reference curriculum, the eCTRC. Kit led on this pioneering capacity-building curriculum by coordinating an entirely remote and international team of diverse professions and perspectives to develop a distance-learning tool to help participants from member and partner nations to understand and effectively respond to international terrorism. Kit worked with academics, military personnel, and subject matter experts to shape the curriculum to meet the needs of both civilian and military education and training institutions.
Kit has actively participated in NATO projects and events. She presented to a military delegation at an event hosted by the National Defence University of Ukraine in 2021 on comparative counter-terrorism methods and organisations and contributed again to NATO’s first ever train-the-trainer counter-terrorism programme at the Jordan Military Center for Counter Terrorism and Extremism in 2023.
Kit is particularly interested in cross-disciplinary approaches to countering the threats and effects of terrorism through multilateral coordination, local organisations and communities, and evidence-based academic research. Alongside her work with NATO, Kit has a diverse and international professional portfolio with experience working in the public and private sectors, including in academia, policy, and government.

Jakub Dumicz
CPT ABW

Robert Fintak
PISB
Robert Fintak
Polska Izba Systemów Bezzałogowych
Prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych oraz firmy Terra Hexen, wyspecjalizowanej w systemach bezpieczeństwa dronowego. Doktorant Politechniki Łódzkiej na wydziale Zarządzania. Absolwent studiów MBA Akademii Koźmińskiego, European Academy of Diplomacy oraz Akademii Sztuki Wojennej.
Ekspert i doradca w zakresie systemów antydronowych. Posiada uprawnienia pełnomocnika systemu ISO 27001. Współautor pierwszego Standardu Bezpieczeństwa Dronowego dla Infrastruktury Krytycznej. W 2014 roku został uhonorowany tytułem absolwenta VIP Uniwersytetu Łódzkiego. Odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.

Paweł Florek
CNBOP-PIB
Paweł Florek
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy
Absolwent Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Od kwietnia 2015 specjalista w dziale Wsparcia i Audytów w Centrum Naukowo- Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego–Państwowym Instytucie Badawczym (CNBOP-PIB). Współtwórca siedmiu pierwszych kwalifikacji z zakresu projektowania, montażu i konserwacji zabezpieczeń przeciwpożarowych włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, a także pomysłodawca kwalifikacji dotyczącej montażu i konserwacji autonomicznych czujek tlenku węgla, gazu, dymu i ciepła. Rzecznik prasowy i aktywny strażak – ratownik w Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefowie. Pilot bezzałogowych statków powietrznych z uprawnieniami na poziomie NSTS-05. Pomysłodawca i współtwórca zarejestrowanego w marcu 2023 roku w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego ośrodka szkolenia i certyfikacji pilotów dronów dedykowanego funkcjonariuszom służb mundurowych w CNBOP-PIB. Inspektor ochrony przeciwpożarowej. Autor artykułów w czasopismach branżowych i monografiach naukowych w szczególności dot. prewencji zagrożeń pożarowych i wybuchowych w obiektach mieszkalnych oraz edukacji dla bezpieczeństwa wśród dzieci, młodzieży oraz osób o szczególnych potrzebach. Współautor wytycznych Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w zakresie zapewniania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Pomysłodawca i inicjator kampanii społecznych w zakresie prewencji stosowanej np. kampanii mającej na celu wyposażenie mieszkań Powstańców Warszawskich w autonomiczne czujki wczesnej detekcji tlenku węgla, gazu oraz dymu w ramach Obywatelskiego Komitetu Ochrony Powstańców. Dwukrotny laureat plebiscytu „Anioły Wolontariatu Powiatu Otwockiego. W 2022 roku wyróżniony Dyplomem Komendanta Głównego PSP za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych. Nominowany w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu 2023”. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi. Wykonawca prac naukowo badawczych w ramach projektów z dziedziny obronności i bezpieczeństwa państwa NCBiR realizowanych w CNBOP-PIB.

Radosław Gross
Akademia WSB
Radosław Gross
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
Uczestnik seminarium doktorskiego w dziedzinie nauki o bezpieczeństwie prowadzonego przez Uczelnię – Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Prezes Zarządu spółki Aviacom Project sp. z o.o., spółki działającej w branży lotniczej, specjalizującej się w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w szczególności w zakresie projektowania, konstrukcji oraz wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych. Posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia zajęć akademickich oraz szkoleń specjalistycznych w powyższej dziedzinie.
Autor publikacji naukowych:
- Radosław Gross – Use of unmanned aerial vehicles in the Police Forces, Volume 6 No 2/2022, Security Forum.
- Radosław Gross, Rui Albuquerque – Unmanned Aerial Vechicles as a source of threats to critical infrastructure facilities, Volume 7 No 1/2023, Security Forum.

kmdr
Thomas Hader
NATO DEEP eAcademy
kmdr Thomas Hader
NATO DEEP eAcademy
Captain Thomas Hader serves in the U.S. Marines Corps (USMC) and was most recently deployed with the Security Assistance Group - Ukraine (SAG-U). As part of this, Tom was awarded the Defense Meritorious Service Medal for his actions in supporting Ukraine and Allied Partners in deterring Russian aggression.
Previously, Tom served with Joint Task Force North (JTF-N) conducting counter-cartel investigations. He is also an Advisor with NATO DEEP CTAG, for which he provides training and subject matter expertise to NATO allies and partners.
Additionally, he is a counter-terrorism instructor at the NATO School Oberammergau and George C. Marshall Center and has been published on topics to include foreign fighter recruitment networks, illicit trafficking, violent extremist use and adaptation of Internet technologies, as well as having conducted field research on the use of irregular warfare in the Indo-Pacific. Thomas is fluent in Polish.

Dawid Jakubiak
Dawid Jakubiak
Działa w branży zabezpieczeń technicznych od 2005 roku.
Doświadczenie zdobywał pracując ze światowymi liderami w dziedzinie bezpieczeństwa budynkowego. W 2018 roku przyjął rolę niezależnego doradcy, koncentrując swoje działania na bezstronnym doborze urządzeń z zakresu elektronicznych systemów zabezpieczeń dla klientów z sektora publicznego oraz prywatnego. Stale monitoruje rynek bezpieczeństwa oraz rozwija swoją wiedzę między innymi biorąc udział w szkoleniach branżowych i sympozjach organizowanych przez wiodących producentów. W codziennej pracy, jako wsparcie dla swoich klientów, oferuje obiektywną opinię na temat wad oraz zalet produktów obecnych na rynku zabezpieczeń. Proponuje rozwiązania dostosowane do rzeczywistych potrzeb inwestora, bazując na kompromisie między technologią a dostępnym budżetem.

mgr inż.
Jarosław Jaźwiński
DFE Security
mgr inż. Jarosław Jaźwiński
DFE Security
Absolwent Politechniki Warszawskiej – dyplomowany magister inżynier. Absolwent studiów podyplomowych w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, uzyskał dyplom na kierunku Bezpieczeństwo Lokalne i Zarządzanie Kryzysowe. Specjalista i praktyk w dziedzinie zabezpieczeń technicznych i antyterrorystycznych. Rzeczoznawca Polskiej Izby Ochrony i Polskiego Związku Pracodawców Ochrona o specjalizacji: systemy zabezpieczeń antyterrorystycznych przed atakiem pojazdem mechanicznym użytym jako narzędzie zamachu. Prelegent na konferencjach i kongresach naukowych z zakresu systemów zabezpieczeń. CEO w firmie DFE Security sp. z o.o. działającej na rynku polskim od ponad 20 lat w zakresie sprzedaży i serwisu zabezpieczeń technicznych. Współautor publikacji: "Ochrona antyterrorystyczna obiektów użyteczności publicznej oraz infrastruktury krytycznej przed atakami z wykorzystaniem pojazdów mechanicznych”, „Terroryzm – studia, analizy, prewencja (T-SAP)” 2023, „Zabezpieczenia Techniczne w Bezpieczeństwie Antyterrorystycznym Budynków Użyteczności Publicznej” 2021.

Łukasz Kanarek
ROGER
Łukasz Kanarek, Dyrektor Działu Sprzedaży Krajowej i Obsługi Klienta
ROGER
Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Z firmą Roger związany od 2013 r. Aktualnie jako Dyrektor Działu Sprzedaży Krajowej i Obsługi Klienta czynnie współpracuje z dystrybutorami, biurami projektowymi, wykonawcami oraz inwestorami oferując wsparcie projektowe na wszystkich etapach realizacji projektu. Odpowiedzialny za utrzymanie obsługi klienta na najwyższym poziomie oraz obsługę kluczowych klientów w sprawach związanych z obsługą rynku krajowego.
W latach 2015-2018 odpowiedzialny za przygotowanie i wdrożenie systemu RACS 5 do sprzedaży poprzez testy i uruchomienie systemu na instalacjach pilotażowych.

Łukasz Kominek
WAT
Łukasz Kominek
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Doświadczenie zawodowe zdobywał w licznych instytucjach bezpieczeństwa – obecnie zatrudniony w jednej z nich. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, członek Stowarzyszenia Euroatlantyckiego SEA, sekretarz czasopisma znajdującego się na liście MEiN – Studia Bezpieczeństwa Narodowego, wykładowca Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, Kampusu Mundurowego w Kaliszu oraz Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Oficer AML. Specjalista w zakresie bezpieczeństwa informacji, służb specjalnych, geopolityki, zarządzania kryzysowego, prawa, ochrony danych osobowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Swoje zainteresowanie badawcze opiera przede wszystkim na tematyce bezpieczeństwa azjatyckiego, geopolityki, geostrategii, prawa, stosunków międzynarodowych, wojskowości, szeroko rozumianym bezpieczeństwie i historii. Autor siedmiu monografii naukowych, kilku artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych oraz ponad pięćdziesięciu rozdziałów w wieloautorskich, recenzowanych monografiach naukowych.

Grzegorz Kosik
NEDAP
Grzegorz Kosik
NEDAP
W firmie Nedap od 2015 roku jako Regional Channel Partner Manager odpowiada za zarządzanie oraz rozwój kanału partnerskiego w Polsce oraz Europie Wschodniej. Przed dołączeniem do polskiego zespołu Nedap pracował w firmie Verint Systems, jako Regional Presales Manager wspierając klientów na rynku CEE. Od 15 lat związany z branżą IT oraz security, absolwent Informatyki oraz certyfikowany Project Manager.

Miłosz Kowalski
iLOQ Polska
Miłosz Kowalski
iLOQ Polska
Absolwent UMCS W Lublinie. Związany z branżą security od 2008 roku, pracując w działach sprzedaży polskich i międzynarodowych firm integrujących rozwiązania systemów bezpieczeństwa. Obecnie Sales Manager w firmie iLOQ, gdzie odpowiada za współpracę z klientami i partnerami, doradztwo techniczne oraz promowanie rozwiązań, opierających się o bezprzewodowe i bezbateryjne systemy” smart-locking”

Jakub Kozak
Genetec
Jakub Kozak
Genetec
Jakub Kozak dołączył do Genetec w 2019 roku jako Regional Sales Manager na Europę Wschodnią i Środkową, gdzie jest odpowiedzialny za zarządzanie swoim zespołem w obszarze sprzedaży rozwiązań Genetec w 16 krajach. Przed dołączeniem do Genetec zdobył 19-letnie doświadczenie w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym jako Country Manager i Regional Sales Manager w wiodących firmach z branży obronności, ochrony i bezpieczeństwa. Uzyskał tytuł magistra filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie ukończył studia podyplomowe z zakresu marketingu i zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Marcin Kożuszek
Safety Project
Marcin Kożuszek
Safety Project
Ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Jest kwalifikowanym pracownikiem ochrony fizycznej z doświadczeniem w dziale corporate security jednej z wiodących międzynarodowych korporacji finansowych. Obecnie doradca do spraw bezpieczeństwa i menedżer projektów w Safety Project. Specjalizuje się w sporządzaniu i uzgadnianiu planów ochrony oraz innych dokumentów z zakresu bezpieczeństwa i obronności, stale współpracując z instytucjami bezpieczeństwa narodowego na terenie całej Polski. Prowadzi aktywną działalność naukową i stale doskonali wiedzę podczas branżowych kursów i warsztatów.

Marek Kuźnicki
CPT ABW

Sławomir Łazarek
RCB
Sławomir Łazarek
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Doradca oraz p.o. Szefa Wydziału Współpracy Międzynarodowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa; magister inżynier budownictwa lądowego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i absolwent studiów podyplomowych ekonomii obronności na Akademii Sztuki Wojennej tamże.
Emerytowany pułkownik Wojska Polskiego i były zastępca szefa polskiego krajowego Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk.
Wcześniej, w okresie 32 lat służby wojskowej, na różnych pełnionych stanowiskach odpowiedzialny za planowanie oraz koordynację przygotowania infrastruktury transportowej kraju na potrzeby obronne. Współpracując z cywilnymi zarządcami infrastruktury transportowej w Polsce, brał udział w rozwijaniu minimalnych wymogów wojskowych dotyczących sieci transportu i wymogów przemieszczania wojskowego uzbrojenia i wyposażenia oraz określeniu zasad, procedur i wytycznych systemu transportu i ruchu Wojska Polskiego i jego przygotowaniu oraz zapewnieniu przemieszczania wszystkimi rodzajami transportu w kraju i za granicą. Był przedstawicielem Polski do Grupy Roboczej NATO ds. transportu i ruchu wojsk. Obecnie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odpowiedzialny za kwestie krajowej i międzynarodowej koordynacji zarządzania kryzysowego i planowania cywilnego, w szczególności za systemy reagowania na sytuacje kryzysowe, wzmacnianie odporności oraz zaangażowanie cywilno-wojskowe.

Michał Małek
Bosch
Michał Małek
Bosch
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Obecnie odpowiedzialny za rozwój rynku systemów wizyjnych w regionie złożonym z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, krajów Azji Centralnej i Kaukazu. Od ponad 10 lat związany z branżą systemów zabezpieczeń. Zaangażowany w wiele projektów na rzecz obiektów infrastruktury krytycznej, obronności, przemysłu i rozległych monitoringów dla aglomeracji miejskich.

Adam Marczyński
NASK-PIB
Adam Marczyński, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji
NASK-PIB
Adam Marczyński od wielu lat jest związany z branżą IT. Od 2001 roku zajmuje się bezpieczeństwem informacji oraz cyberbezpieczeństwem, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa przetwarzania informacji w chmurach obliczeniowych. Pełnił szereg funkcji kierowniczych, m.in. jako członek zarządu (CTO) w Chmurze dla Zdrowia, dyrektor bezpieczeństwa (CISO) w Chmurze Krajowej, w Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej Infomonitor, CSS S.A. Posiada również doświadczenie w pracy w międzynarodowych korporacjach takich jak HP, gdzie przez 8 lat zajmował stanowiska związane z bezpieczeństwem (m.in. Country Security Officer, CEE Security Officer, Security Architect). Dzięki łączeniu wieloletniego doświadczenia z branży IT z kompetencjami miękkimi (licencjat z socjologii, magisterium z politologii) Adam Marczyński zbudował swoją reputację sprawnego i empatycznego menedżera, specjalizującego się w zarządzaniu zespołami eksperckimi.
Oprócz pracy zawodowej w biznesie, Adam Marczyński przez wiele lat współpracował z SGH w Warszawie jako wykładowca studiów podyplomowych na kierunkach związanych z bezpieczeństwem informacji. W czasie swojej kariery zdobył również szereg certyfikatów zawodowych, zarówno producentów rozwiązań (IBM, Microsoft, HP), ale również niezależnych organizacji (CISA, CISM, CISSP, CRISC, C|EH, Security+, Server+). Udziela się również społecznie w organizacjach związanych z bezpieczeństwem informacji, uczestniczy aktywnie w konferencjach i innych wydarzeniach związanych z bezpieczeństwem.

mjr mgr inż.
Cezary Mecwaldowski
COSSW
mjr mgr inż. Cezary Mecwaldowski
Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej
Starszy wykładowca Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej z 12-letnim stażem, wykładowca Ośrodka Szkolenia Polskiej Izby Systemów Alarmowych, ekspert thinktanku ObserwatoriumBezpieczeństwa.pl, biegły z zakresu systemów dozoru wizyjnego, autor badań stanowiska operatora systemów dozoru wizyjnego, autor branżowych publikacji krajowych i zagranicznych z zakresu zabezpieczeń elektronicznych, prelegent i uczestnik wielu projektów krajowych i międzynarodowych takich jak EuroPRIS workshop, SECURITECH, R4JUST, MIRAD, INDEED, VRreact, PARTICIPATION związanych z nowymi technologiami, zapobieganiem radykalizacji, brutalnemu ekstremizmowi i terroryzmowi. Absolwent dwóch kierunków Politechniki Łódzkiej: Energetyka przemysłowa i Informatyka stosowana, ukończył studia podyplomowe z Pedagogiki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zarządzanie w administracji publicznej dla służb mundurowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Wieloletnia praktyka krajowa uzupełniona dwuletnią praktyką w Arabii Saudyjskiej.

Adam Morawski
SOK
Adam Morawski
Straż Ochrony Kolei
Naczelnik wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności w Komendzie Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie. Absolwent studiów magisterskich na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie Exucitive Master of Business Administration (MBA) w Collegium Humanum – Szkole Głównej Menadżerskiej w Warszawie oraz z zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Specjalizuje się w tematyce związanej z bezpieczeństwem publicznym, procesem szkolenia w służbach. Posiada duże doświadczenie zawodowe w wystąpieniach publicznych pełniąc wieloletnią funkcję rzecznika prasowego, ponadto bardzo dobrze spełnia się w prowadzeniu i organizacji uroczystości państwowych, patriotycznych i religijnych.
Ukończył szereg specjalistycznych kursów i szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa, szkolenia, kontaktów z mediami.

Daniel Mostowski
GMP Power
Daniel Mostowski
GMP Power
Od początku swojej ścieżki zawodowej związanej z branżą IT zdobywał wiedzę i doświadczenie, które uczyniły go ekspertem w dziedzinie technologii i informatyki. Absolwent dwóch kierunków na Politechnice Łódzkiej – Mechatroniki oraz Informatyki – nie tylko zgłębiał tajniki nauki w murach uczelni, ale również rozwijał swoje umiejętności praktyczne w pracy zawodowej. W czasie studiów pracował m. in. przy projekcie dotyczącym systemów kontroli jakości urządzeń elektronicznych w renomowanym ośrodku badawczym DESY w Hamburgu.
Jego badania i prace nie ograniczały się jedynie do doświadczeń zdobywanych podczas studiów. Obecnie jest w trakcie realizacji doktoratu wdrożeniowego na Politechnice Warszawskiej na temat "Rekomendacyjne systemy diagnostyki wiązki laserowej oparte na algorytmach sztucznej inteligencji". Wyniki jego badań zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej, m. in. na targach Laser World of Photonics, otrzymały wyróżnienie w konkursie Go Global Awards 2022, a także posłużyły w realizacji zgłoszenia patentowego, którego jest współautorem.
Swoje bogate doświadczenie oraz wiedzę z zakresu technologii IT wykorzystuje obecnie jako lider prac nad rozwojem systemu kontroli dostępu S.A.K.O. w firmie GMP Power. W tym zakresie jego umiejętności nie tylko koncentrują się na prowadzeniu badań, ale także na implementacji nowoczesnych rozwiązań w praktyce przemysłowej.

MSc Msyl
Bogusława Motylska
CPTED-UK
Bogusława Motylska MSc MsyI DPSI
CPTED-UK
Bogusława Motylska (Baxi) jest pierwszą obywatelką Polski pełniącą w Wielkiej Brytanii funkcję Oficera Zapobiegania Przestępczości przez Kształtowanie Przestrzeni- DOCO (ang. Designing out Crime Officer). Jest też pierwszą Polką pracującą z Building Research Establishment (BRE) jako Odpowiednio Wykwalifikowany Specjalista ds. Bezpieczeństwa- SQSS (ang. Suitably Qualified Security Specialist) dla wielokryterialnego systemu certyfikacji budynków BREEAM, Expertem Brytyjskiego Design Council i kandydatką do Królewskiego Cechu Specjalistów ds. Bezpieczeństwa (ang. Register of Chartered Security Professionals).
Jako Dyrektor CPTED-UK Baxi współpracuje z Ambasadą Brytyjską w Polsce przy rozwoju bileteralnej współpracy gospodarczej.
Baxi od ponad 15 lat współpracuje z Wydziałami Planowania Przestrzennego w Urzędach Wojewódzkim i Miejskich, architektami i firmami developerskimi jako doradca ds. bezpieczeństwa i obronności. Pracuje przy dużej skali projektach takich jak szkoły, budynki uniwersyteckie, siedziby międzynarodowych korporacji, szpitale, urzędy, sądy, hotele, centrum sportu i rekreacji, bary, restauracje, parkingi, bloki i osiedla mieszkaniowe i inne. współpracuje z Doradcami ds. Bezpieczeństwa Anty-Terrorystycznego, między innymi przy projektach takich jak ochrona obiektów sakralnych, infrastruktury czy ochrona VIP.
W 2021 Baxi przeprowadziła pierwszy w Polsce audyt bezpieczeństwa i obronności obiektu wg kryterium BREEAM In-Use International.
Swoją wiedzę i doświadczenie regularnie przekazuje prowadząc szkolenia, warsztaty i wykłady dla architektów, Policji, władz miejskich i studentów. Publikuje też artykuły na łamach międzynarodowej prasy specjalistycznej, w tym Crisis Response Journal, International Security Journal, Loss Prevention Magazine, City Security (London), jak i na łamach Polskiego Real Estate Magazine.
Jako członek Brytyjskiego Instytutu Bezpieczeństwa (ang. The Security Institute) Baxi aktywnie działa w grupie roboczej Real Estate Security. Jest też założycielką Klubu Biegacza Instytutu (ang. SyI Running Club).
Baxi ukończyła studia politologiczne na Uniwersytecie Śląskim, Wydziale Nauk Społecznych uzyskując tytuł Magistra. Posiada też kompetencje tłumacza przysięgłego- DPSI (ang. Diploma in Public Sector Interpreting) przyznawane przez Brytyjski Instytut Ligwistyki- CioL i kompetencje bezpieczeństwa i obronności real estate przyznawane przez Brytyjską Akademię Bezpieczeństwa Policji.

Piotr Robert Nowak
Politechnika Poznańska
Piotr Robert Nowak
Politechnika Poznańska
Doktorant Politechniki Poznańskiej na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu w temacie bezpieczeństwo osobiste i bezpieczeństwo infrastruktury podczas detonacji ładunków wysokoenergetycznych w środowisku wodnym. 12- letni staż zawodowy w oczyszczaniu akwenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Prowadzi badania i analizę propagacji podwodnej fali wybuchu w akwenach płytkich. Obszar zainteresowań: bezpieczeństwo infrastruktury przybrzeżnej; oczyszczanie akwenów z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych; niewybuchowe niszczenie materiałów wysokoenergetycznych i sposoby minimalizacji ryzyka; zarzadzanie kryzysowe.

Paweł Piekutowski
CSIRT KNF
Paweł Piekutowski
CSIRT KNF
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa posiadający ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu bezpieczeństwem IT. Uzyskał szereg certyfikatów branżowych takich jak OSCP, OSWP, CEH. Wcześniejsze doświadczenie zawodowe związane z realizacji audytów bezpieczeństwa i testów penetracyjnych w sektorze finansowym oraz zarządzaniem bezpieczeństwem IT. Kierownik pierwszego w Polsce, utworzonego w strukturze Urzędu KNF, sektorowego zespołu CSIRT KNF odpowiadającego za cyberbezpieczeństwo podmiotów rynku finansowego. Zespół realizuje zadania związane z koordynacją i analiza incydentów poważnych dla całego rynku finansowego, a także wspiera Operatorów Usług Kluczowych w realizacji obowiązków wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. W ramach swoich działań CSIRT KNF analizuje także aktualne techniki i sposoby działania cyberprzestępców.

Marek Pilewski
Safety Project
Marek Pilewski
Safety Project
Przez 21 lat był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu. Przez 13 lat służył w oddziale rozpoznania pirotechnicznego, radiologicznego i bio-chemicznego; Przez 8 lat w oddziale szkolenia w zespole szkoleń specjalnych BOR, w tym 6 lat jako ekspert ochrony placówek dyplomatycznych oraz osób ochranianych w krajach takich jak: Irak, Afganistan, Libia, Syria, Iran i Pakistan. Posiada następujące uprawnienia: instruktor samodzielnych działań pirotechnicznych, instruktor strzelania sportowego i bojowego, instruktor wspinaczki skałkowej, speleologii i ratownictwa z powietrza, instruktor survivalu, ratownik pola walki. Obecnie prowadzi aktywną działalność w sektorze ochrony osobistej TEAM LIDER. Jest współautorem programu szkolenia dla administracji publicznej z ramienia Collegium Civitas z inicjatywy Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW. Jest organizatorem i głównym prowadzącym szkoleń z zakresu ratownictwa taktycznego, strzelania bojowego oraz taktyki ochrony VIP w różnych środowiskach (służby mundurowe, grupy proobronne, cywilne).

Paweł Płotnicki
Hertz NT
Paweł Płotnicki - Business Development Manager
Hertz New Technologies
Odpowiedzialny za budowanie i rozwój biznesu w obszarze sprzedaży do klientów kluczowych i strategicznych oraz planowanie strategii.
Ekspert w sektorze klientów korporacyjnych oraz Infrastruktury Krytycznej. Doświadczony Project Manager, odpowiadający za nadzór i skuteczną realizację licznych procesów wdrożeniowych dla klientów korporacyjnych.

Marcin Pyclik
PIO
Marcin Pyclik
Polska Izba Ochrony
Prezes Zarządu Polskiej Izby Ochrony. Właściciel i Prezes Zarządu Grupy Ochrony KONWÓJ. Absolwent Wydziału Finansów i Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu ochrony osób i mienia Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Od niemal 30 lat czynnie związany z branżą ochrony osób i mienia, zarówno jako zarządzający, jak również bezpośrednio dowodzący dużymi operacjami ochronnymi, zabezpieczaniem imprez masowych i ochroną osób. Uczestnik licznych specjalistycznych i branżowych kursów i szkoleń. Prelegent podczas krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu ochrony obiektów użyteczności publicznej, antyterroryzmu i ochrony biznesu. Od 16 lat zasiada w zarządzie Polskiej Izby Ochrony, a od 2017 roku pełni funkcję jej Prezesa. Wiceprezes Fundacji Pomocy Pracownikom Ochrony i Ich Rodzinom OCHRONA I POMOC. Członek Stałej Grupy Eksperckiej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych, International Bodyguard Association oraz Stowarzyszenia Polskich Specjalistów Bombowych. W 2011 roku uzyskał tytuł rzeczoznawcy Polskiej Izby Ochrony z zakresu ochrony osób, mienia i zarządzania bezpieczeństwem. Ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy, sternik motorowodny. Posiada uprawnienia prowadzącego strzelania.

Leszek Schmidt
C&C Partners
Leszek Schmidt
C&C Partners
Umiejętnie dzieli się wiedzą prowadząc szkolenia i warsztaty, podczas których uczestnicy doceniają poziom jego wiedzy oraz doskonałych umiejętności jej przekazywania. Z firmą C&C Partners jest związany od 2008 roku. Swoją karierę rozpoczynał na stanowisku specjalisty ds. wdrożeń i serwisu, następnie rozwijał się jako kierownik ds. produktu, a obecnie pełni funkcję kierownika działu. Zgromadził spore doświadczanie podczas pracy w branży systemów zabezpieczeń z zakresu systemów PSIM, SMS, KD, SSWiN, VoIP, Interkom, VMS, CCTV, SSP, DSO. Miał przyjemność wdrażać oraz integrować systemy bezpieczeństwa w licznych projektach zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Projektował systemy bezpieczeństwa, współprowadził projekty programistyczne oraz napisał, sprzedał i wdrożył napisane przez siebie aplikacje. Ponadto na bieżąco nadzoruje wprowadzenie nowości produktowych do portfolio firmy i pozostaje w bezpośrednim kontakcie z dostawcami zagranicznymi.

Joanna Skwarek
PKN
Joanna Skwarek
Polski Komitet Normalizacyjny
Absolwentka SGGW, jak również studiów podyplomowych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego z zakresu Zarządzania Projektami oraz w Szkole Głównej Handlowej z zakresu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Od 13 lat główny specjalista w Sektorze Obronności i Bezpieczeństwa Powszechnego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, którego prace obejmują zagadnienia związane z krajową, europejską i międzynarodową normalizacją w zakresie obronności, bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa powszechnego, ochrony ludności i jej mienia, usług ochrony fizycznej, w szczególności związanej z ochroną infrastruktury krytycznej. Od 15 lat czynny audytor wewnętrzny systemów zarządzania wg EN ISO 9001 i EN ISO/IEC 27001 oraz uczestnik licznych kursów z tego zakresu. Od 5 lat pełni również funkcję Pełnomocnika Prezesa PKN ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania.

Jakub Sobek
RCS Engineering
Jakub Sobek
RCS Engineering
Absolwent Politechniki Poznańskiej na Wydziale Robotyki i Automatyki, specjalność Systemy wizyjne i multimedialne. W swojej pracy naukowej zajmował się m.in. implementacją algorytmu SWIFT do rozpoznawania odcisków palców. Po studiach rozpoczął pracę na stanowisku trenera technicznego, specjalizując się w szkoleniach dotyczących systemów wizyjnych, termowizyjnych i perymetrycznych. Od 2012 roku po zdaniu egzaminów jest trenerem technicznym systemów wizyjnych IP oraz rozwiązań termowizyjnych. Od roku 2015 jest pracownikiem dydaktycznym Polskiej Izby Systemów Alarmowych, gdzie na kursie pt. ”Zewnętrzne systemy zabezpieczeń” prowadzi wykład nt. termowizji oraz jej wykorzystania w zewnętrznych systemach zabezpieczeń. Od roku 2019 jest członkiem zarządu Polskiej Izby Systemów Alarmowych. W roku 2022 rozpoczął współpracę z firmą RCS Engineering Sp. z o.o. na stanowisku Kierownika Wsparcia Technicznego. Pełni także funkcję doradcy do spraw bezpieczeństwa technicznego oraz prowadzi działania audytowe w wielu instytucjach. Jest autorem wielu publikacji w prasie branżowej, gdzie w głównej mierze skupia się na tematyce termowizji, systemów perymetrycznych oraz analizy wideo.

Richard Stones OBE
CPTED-UK
Richard Stones OBE - MSc CSyP FSyI FCMI
CPTED-UK
Richard Stones OBE był pierwszym na świecie oficerem policji, któremu przyznano tytuł Brytyjskiego Specjalisty ds. Bezpieczeństwa, i który reprezentował policję przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych jako Ekspert w Narodowej Komisji ds. Architektury i Budownictwa- CABE (dzisiejszy Design Council).
W 2015 roku Richard został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego- OBE za zasługi dla policji i bezpieczeństwa biznesu przez królową Elżbietę II.
Richard posiada tytuł Magistra Bezpieczeństwa i Zarządzania Ryzykiem. Jest członkiem wielu prestiżowych organizacji zawodowych, w tym Brytyjskiego Instytutu Bezpieczeństwa i Brytyjskiego Instytutu Zarządania. Jest też honorowym członkiem Królewskiego Cechu Specjalistów ds. Bezpieczeństwa oraz honorowym obywatelem miasta Londyn. Richard jest także członkiem Brytyjskiego oddziału Amerykańskiego Zrzeszenia ds. Bezpieczeństwa Gospodarczego- ASIS International.
Richard był doradcą technicznym przy wielu projektach prowadzonych ze środków Unii Europejskiej i Brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w tym DeSURB’s, gdzie analizował ryzyko i zagrożenia środowiskowe dla projektów bezpieczniejszych przestrzeni miejskich, i EvoCS, który zajmował się ewaluującym podejściem do kwestii bezpieczeństwa w Europie.
Jako członek Instytutu Naukowego Przestępczości i Systemu Sprawiedliwości ONZ- UNICRI pracował w grupie roboczej zajmującej się ochroną miejsc zgromadzeń masowych. Został współautorem przewodnika na temat rozwoju współpracy między sektorem publicznym i prywatnym, w celu ochrony miejsc i osób narażonych na atak, wydanego pod patronatem ONZ.
Będąc koordynatorem ochrony i bezpieczeństwa biznesu w Narodowej Komisji Komendantów Policji- NPCC, Richard reprezentował Policję Brytyjską w NATO jako członek Partnerstwa Prywatno-Publicznego przy zagadnieniach zbierania informacji i wymiany danych.
Po przejściu na emeryturę w 2015 roku Richard został Managerem ds. Bezpieczeństwa i Zapobiegania Stratom dla Brytyjskiego koncernu odzieżowego Next Plc. W 2019 roku został profesorem Uniwersytetu w Derby, gdzie wykłada Postępowania Dochodzeniowo-Śledcze i CPTED.
Richard jest także członkiem Komisji Doradczej Sieci Ochrony i Bezpieczeństwa Miast-CSARN i autorem Brytyjskiego rozdziału niedawno wydanego podręcznika McGraw Hill, American Homeland Security.
W wolnym czasie Richard jest prywatnym pilotem zainteresowanym ryzykiem spowodowanym przez awionetki oraz członkiem zarządu Funduszu Naukowego Dwóch Województw zrzeszającego szkoły w okolicach jego rodzinnego miasta.

Przemysław Szczuka
KIDDE Commercial
Przemysław Szczuka
KIDDE Commercial
Absolwent kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Swoją karierę zawodową oraz zainteresowania skupił w obszarze elektronicznych systemów zabezpieczeń. Doświadczony konsultant techniczny oraz handlowiec, uczestnik wielu szkoleń branżowych. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze sprzedaży, konsultacji technicznych i instalacji systemów zabezpieczeń elektronicznych. Stale rozwija swoją wiedzę uczestnicząc w opracowywaniu licznych projektów instalacji niskoprądowych – współpracuje z biurami projektowymi oraz inwestorami udzielając wsparcia w opracowywaniu koncepcji systemów niskoprądowych.

Zygmunt Rafał Trzaskowski
Hertz NT
Zygmunt Rafał Trzaskowski
Hertz New Technologies
Przedsiębiorca, wynalazca i współautor patentów, specjalizujący się w systemach obronnych, bezpieczeństwie publicznym i badaniach kosmicznych. Prezes Zarządu Hertz New Technologies Sp. z o.o., członek organizacji branżowych, laureat nagród i autor publikacji.
Zygmunt Rafał Trzaskowski tworzył cywilne i wojskowe systemy bezpieczeństwa m.in. dla NATO. Przez lata aktywnie uczestniczył w pracach Komitetu Nawigacyjnego NATO SC8 oraz był zaangażowany w działania na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiej Agencji Obrony (EDA) oraz Europejskiej Agencji GNSS (GSA).
Współtworzył Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze, który jest ważnym elementem Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Jest założycielem Fundacji Eksploracji Kosmosu im. Generała Mirosława Hermaszewskiego, której celem jest popularyzacja wiedzy o kosmosie oraz zapewnienie dostępu do badań kosmicznych naukowcom, studentom i społeczeństwu.

Anna Twardowska
NEDAP
Anna Twardowska
NEDAP
Absolwentka studiów informatycznych oraz studiów MBA. Początkowo związana z branżą IT, następnie zdobywała doświadczenie w branży Security ze specjalizacją w rozwiązaniach wizyjnych systemów zabezpieczeń technicznych. Od 2014 pracuje w Nedap Security Managment gdzie jest odpowiedzialna za rozwój biznesu w Europie środkowo wschodniej.

Kamil Woźniak
SOK
Kamil Woźniak
Straż Ochrony Kolei
Inspektor SOK w wydziale ds. bezpieczeństwa i obronności w Komendzie Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie. Absolwent studiów magisterskich na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Uniwersytecie w Siedlcach. Ukończył studia podyplomowe w zakresie ochrony informacji niejawnych i danych osobowych oraz podyplomowe studia cyberbezpieczeństwa na Uniwersytecie w Siedlcach. Obecnie jest w trakcie realizacji studiów podyplomowych w zakresie zarządzania BHP w Wyższej Szkole Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie.
Dotychczasowy staż pracy w Straży Ochrony Kolei i zajmowane stanowiska, pozwoliły na wyspecjalizowanie się w tematyce związanej z szeroko pojętym bezpieczeństwem, obronnością, zarządzaniem kryzysowym, a także statystyką i sprawozdawczością.

Tomasz Żuk
Aritech - Carrier Fire & Security brand
Tomasz Żuk
Aritech - Carrier Fire & Security brand
Związany z branżą zabezpieczeń technicznych nieprzerwanie od ponad 16 lat, zdobywając w tym czasie doświadczenie na kilku stanowiskach począwszy od inżyniera wsparcia technicznego, poprzez inżyniera systemów, skończywszy na menedżerze sprzedaży. Obecnie piastuje stanowisko szefa działu wsparcia technicznego Carrier Fire and Security Polska. Ekspert w zakresie rozwiązań telewizji dozorowej, sieci IP oraz zagadnień związanych z integracją systemów bezpieczeństwa.